بهترین مراکز تفریحی و گردشگری منطقه 22 تهران کجاست ؟

دریاچه شهدای خلیج فارس تهران (دریاچه چیتگر)

یکی از بهترین مراکز تفریحی و گردشگری منطقه 22 تهران ، دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس است. یک دریاچه مصنوعی با چشم اندازی بسیار زیبا که در شمال غربی تهران واقع شده است. در شمال دریاچه، بلوار جوزانی و بزرگراه شهید خرازی (همت غرب)، و در جنوب آن بزرگراه شهید همدانی (حکیم غرب) قرار دارد. قسمت شرق دریاچه خلیج فارس، بلوار کاشان و بزرگراه آزادگان، و قسمت غرب آن به منطقه مسکونی شهرک چیتگر محدود می شود.

دریاچه خلیج فارس تهران ورودی های متعددی دارد. هم از شمال، هم از شرق و هم از قسمت غربی آن می توان وارد محوطه دریاچه چیتگر تهران شد. در ورودی شرقی دریاچه خلیج فارس تهران، فروشگاه ها و مراکز خرید لوکس مانند باملند به چشم می خورند. همچنین در این قسمت ساحل شنی زیبایی وجود دارد که با مرغان دریایی و مرغابی ها، مناظر بسیار دیدنی را ایجاد کرده است. اما در ورودی غربی آن، قسمت جنگلی و آلاچیق ها ، مسجد دریاچه و سپس محوطه بازی کودکان وجود دارد.

دو شهر بازی یکی در قسمت شمالی و دیگری در قسمت غربی دریاچه وجود دارد. شهربازی شمالی بازی هایی شامل پرش در آسمان، سینما پرواز (هرم هیجان)، سرسره خروشان و… را دارد و شهربازی غربی بازی هایی مثل سافاری وحشت، ماشین کوبنده ، سورتمه ، شهربازی کودکان و… دارد. به طور کلی شهربازی شمالی هیجان انگیزتر از شهربازی غربی است. همچنین دور تا دور این مجموعه تفریحی، امکان پیاده روی و دوچرخه سواری وجود دارد و چند ایستگاه کرایه دوچرخه در اطراف دریاچه موجود است.

برای رفتن به دریاچه چیتگر تهران، می توان از انتهای اتوبان همت، بزرگراه شهید خرازی خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس را رفته و سپس تابلوهای راهنما را دنبال کرد. در قسمت شمال، شرق و غرب آن پارکینگ هایی برای خودرو گردشگران در این مرگز تفریحی و گردشگری در نظر گرفته شده است.

منابع: سایت شهرداری  ، کارناوال

در سایت راهنمای شهری محله ما، مراکز آموزشی و فرهنگی، پزشکی و درمانی، تفریحی و ورزشی، تجاری و گردشگری، مراکز عمومی و خدماتی در مناطق 22 گانه شهر تهران معرفی شده است. شما همشهریان عزیز هم اگر صاحب کسب و کاری هستید، می توانید کسب و کار خود را در وب سایت محله ما ثبت نمایید تا سایر ساکنین محله های تهران از آدرس و تلفن و موقعیت کسب و کار و خدمات شما اطلاع پیدا کنند.

دریاچه چیتگر (دریاچه خلیج فارس)

پارک چیتگر

یکی دیگر از بهترین مکان های تفریحی شمال غرب تهران در منطقه 22 ، پارک چیتگر است. بوستان جنگلی چیتگر از شمال به بزرگراه شهید همدانی (حکیم غرب) و دریاچه خلیج فارس و از جنوب به آزاد راه تهران-کرج منتهی می شود. از سمت شرق به بلوار کوهک و بزرگراه آزادگان و پارک خرگوش دره، و از سمت غرب به محله آزاد شهر و پیکان شهر و باغ گیاه شناسی ملی ایران محدود می شود.

بوستان جنگلی چیتگر ، پوشش های گیاهی متنوعی مانند درخت های سوزنی برگ و پهن برگ را شامل می شود. این بوستان دارای پیست دوچرخه سواری و باشگاه اسب سواری و امکانات اسکیت سواری است. همچنین یک محوطه زمین بازی برای کودکان دارد. در این پارک همچنین آلاچیق و سرویس بهداشتی و رستوران و سوپرمارکت هم در نظر گرفته شده است.

این پارک جنگلی ورودی های مختلفی دارد. ایستگاه مترو چیتگر در ورودی 1 و ایستگاه مترو ایران خودرو در ورودی های 5 و 7 آن قرار دارند. پارک چیتگر دارای رستوران، پارکینگ، پمپ بنزین و پمپ گاز نیز می باشد. به دلیل مجاورت بوستان جنگلی چیتگر و دریاچه خلیج فارس، هوای این منطقه به خصوص در فصل تابستان بسیار مطبوع و دلپذیر می شود. در قسمت شرقی آن فضایی برای بانوان با عنوان بوستان بانوان چیتگر ریحانه، برای تفریح راحت تر بانوان در نظر گرفته شده است.

همچنین برای رفتن به پارک چیتگر می توان از مسیر انتهای اتوبان حکیم، بزرگراه همدانی، خروجی ایران خودرو جنوب، بلوار تهرانی، ورودی غربی پارک چیتگر و یا آزادراه تهران-کرج، ورودی بوستان جنگلی چیتگر اقدام کرد.

منابع: وب سایت رسمی ، لست سکند

پارک جنگلی چیتگر

باغ گیاه شناسی

یکی دیگر از جاذبه های تفریحی در شمال غربی تهران در منطقه 22، باغ گیاه شناسی ملی ایران است که تحت نظر موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می شود. باغ گیاه شناسی با وسعت 145 هکتار از شمال به بزرگراه شهید همدانی (حکیم غرب) و از جنوب به آزادراه تهران-کرج منتهی می شود. از سمت شرق به شهرک آزاد شهر و پیکان شهر و پارک جنگلی چیتگر، و از سمت غرب به بلوار پژوهش محدود می شود.

در باغ گیاه شناسی که از سال 1348 احداث آن آغاز شده است، چشم اندازهای طبیعی سه رشته کوه البرز، زاگرس و هیمالیا شبیه سازی شده اند. همچنین تعدادی دریاچه، رودخانه و آبشار که از لابلای صخره ها به پایین می ریزد، فضای طبیعی و محیط زیبایی را ایجاد کرده اند. در این باغ سعی شده است که اقلیم های آب و هوایی مختلف با گونه های گیاهی هر اقلیم شبیه سازی شود. این اقلیم ها در جدول زیر نشان داده شده اند.

اقلیم های مختلف باغ گیاه شناسی ملی ایران

اقلیم های ایران اقلیم های جهان
اقلیم خزر اقلیم چین و ژاپن
اقلیم البرز اقلیم قفقاز
اقلیم زاگرس اقلیم هیمالیا
اقلیم کویری و بیابانی اقلیم اروپا
اقلیم سایر مناطق اقلیم سیبری
اقلیم آمازون و امریکای لاتین

 

در این باغ زیبا، می توان با پوشش های گیاهی مناطق مختلف جهان آشنا شد. همچنین از محیط آرام و مناظر عالی و گل و گیاهان متنوع آن لذت برد. بهترین زمان برای بازدید از باغ ملی گیاه شناسی، اواخر بهار و تمام فصل تابستان و اوایل پاییز می باشد. چون گل ها و گیاهان در طی این مدت سرسبز هستند و جلوه ها و زیبایی های باغ ملی گیاه شناسی بیشتر می باشد. برای رفتن به باغ گیاه شناسی، وارد آزاد شهر (شهرک سرو آزاد) شده و از خیابان گودرزی وارد کوچه هشتم غربی شده و آن را تا انتها (که نامش بلوار باغ گیاه شناسی ملی ایران است) رفته و به باغ گیاه شناسی وارد می شوید. 

منابع: موسسه جنگلها و مراتع کشور

باغ گیاه شناسی ملی ایران

آبشار تهران

یکی دیگر از جاذبه های تفریحی منطقه 22، آبشار تهران است که در شمال غربی تهران واقع شده است. در جنوب آبشار تهران بزرگراه شهید خرازی (همت غرب) واقع شده و در شرق آن بوستان جنگلی لتمال کن قرار دارد. آبشار تهران با هدف بازسازی محیط طبیعی کوهستان، افزایش سرانه فضای سبز، احیاء گیاهای بومی، بازسازی برکه های طبیعی و آب راه ها احداث شده است.

آبشار تهران به صورت پلکانی و طبقه طبقه ساخته شده که هر طبقه فضای سبز همراه با برکه های سنگی و جویبارهایی زیبا دارد. همچنین از بالای آن، نمای بسیار زیبای غرب تهران و منطقه 22 و مخصوصا دریاچه چیتگر را می توان مشاهده کرد. می توان گفت مکانی فوق العاده برای پیاده روی و کوه پیمایی است. از جمله امکانات آبشار تهران می توان به زمین بازی کودکان، آلاچیق، سرویس های بهداشتی، کافی شاپ و رستوران سنگی، سالن آمفی تئاتر، مسجد، پمپ بنزین و پارکینگ اشاره کرد.

برای رفتن به آبشار تهران، از بزرگراه شهید خرازی که امتداد همت غرب است، (بعد از خروجی شهرک شهید باقری) خروجی آبشار تهران را پیچیده و تابلوهای راهنما را دنبال کرده، به پارک آبشار تهران می رسیم.

منابع: سایت کارناوال، شهرداری منطقه 22

آبشار تهران

پارک آبی او پارک (اُ پارک) تهران

یکی از بهترین و مفرح ترین مکان های تفریحی واقع در شمال غربی تهران در منطقه 22 ، پارک آبی او پارک است. او پارک از مجهزترین پارک های آبی سرپوشیده می باشد که در قسمت شرق پارک جنگلی چیتگر واقع شده است. در این پارک آبی سرسره های بسیاری هم برای استفاده بزرگسالان و هم برای کودکان ساخته شده که بسیار خوب و مهیج و از لحاظ ایمنی، در سطح بالایی قرار دارند. این سرسره ها شامل سرسره ابیس، گوگولیا، الوپیا، آکوالوپ، بومرنگ، گردالوپ، رالی شیب، سرسره تونلی، استخر موج، رودخانه خروشان و… هستند.

از دیگر امکانات پارک آبی او پارک می توان به جکوزی، ماساژ، عکاسی، نمازخانه، کافی شاپ و رستوران، اتاق تعویض و مراقبت از کودک اشاره کرد. سانس های استفاده بانوان روزهای زوج، و سانس های آقایان روزهای فرد و جمعه می باشد. لازم به ذکر است که این مجموعه دارای آب تمیز و زلال تصفیه و میکروب زدایی شده است. برای رفتن به او پارک از آزادراه تهران-کرج، بعد از بزرگراه آزادگان، خروجی شهرک گلستان را پیچیده و انتهای خیابان شمیم به او پارک می رسیم.

او پارک اپارک

برای کسب اطلاعات بیشتر از مراکز پزشکی و درمانی، فرهنگی و آموزشی، خدمات عمومی، مراکز تفریحی و گردشگری ، باشگاه های ورزشی ، مجتمع های تجاری و مغازه های خدماتی در منطقه ۲۲ تهران ، حتما به وب سایت محله ما که راهنمای شهری منطقه ۲۲ می باشد مراجعه نمایید. در وب سایت محله ما ، کسب و کارها و مراکز خدماتی بسیاری که در منطقه 22 واقع شده اند،‌ برای شما عزیزان معرفی شده است.

بیشتر مطالعه کنید:

مرکز خرید پوشاک اسلامی ایرانی گل یاس

مجتمع تجاری و مرکز خرید بام لند

دیدگاه ها

  • مرادی نیا
    1402/12/09 در 07:05

    سلام و درود. منطقه ۲۲ جاهای دیدنی زیادی داره ولی دریاچه چیتگر از همه بهتر و آرامش بخش تره.

افزودن دیدگاه