شهرک گلستان در منطقه ۲۲ شهر تهران

جدیدترین منطقه تهران ، منطقه ۲۲ می باشد که در بخش شمال غربی تهران ، ما بین اتوبان کرج و خرازی و همجوار با منطقه 5 و منطقه 21 ، واقع شده است. از قدیمی ترین محله های منطقه ۲۲ ، شهرک راه آهن می باشد که به تازگی با نام شهرک گلستان شهرت یافته است. ظاهرا دلیل این تغییر نام؛ داشتن آب و هوای خوب در این منطقه، با وجود دریاچه مصنوعی چیتگر یا همان دریاچه شهدای خلیج فارس و نیز پارک چیتگر و آبشار تهران و باغ ملی گیاه شناسی می باشد. این مکان های خرم و سرسبز باعث لطیف شدن هوا در این منطقه و طبیعتا شهرک گلستان شده است و علت این نامگذاری هم همین است. در واقع شهرک گلستان یعنی شهرکی سرسبز که گل و گیاه فراوان دارد.

شهرک گلستان در منطقه 22 تهران

خیابان های اصلی شهرک گلستان

جالب است که بدانید؛ معروف ترین خیابان شهرک گلستان، بلوار امیرکبیر است که کارکرد تجاری و اداری بیشتری نسبت به سایر مکان های شهرک گلستان دارد. بلوار کوهک، خیابان هوانیروز، بلوار گلها، بلوار کاج (شهید زینعلی)، بلوار هاشم زاده، بلوار اقاقیا جزء خیابان های اصلی شهرک گلستان هستند. قائم ها، سروستان ها، بنفشه ها، یاس ها جزء خیابان های فرعی شهرک گلستان هستند. شهرک گلستان را به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم بندی می کنند. قسمت شرقی بلوار کاج که شامل میدان اتریش و بلوار گلها می شود، گلستان شرقی و همچنین قسمت غربی بلوار کاج را گلستان غربی می نامند. گلستان غربی هم شامل بلوار هاشم زاده، بلوار کاشان، میدان موج و میدان ساحل می باشد.

به دلیل اینکه شهرک گلستان ( شهرک راه آهن ) ، محله قدیمی تری در منطقه ۲۲ بوده بنابراین کسب و کارهای بیشتری در آنجا شکل گرفته است. ضمنا بیمارستان تریتا ، تنها بیمارستان مجهز در منطقه ۲۲ ، بالای اتوبان خرازی در شمال شهرک گلستان واقع شده است. همچنین مرکز خرید پوشاک اسلامی ایرانی گل یاس ، در قسمت جنوب شرقی شهرک گلستان قرار گرفته و دسترسی خوبی نیز از طریق اتوبان آزادگان دارد. مجتمع تجاری اداری طوبی هم در جنوب شهرک گلستان در بلوار کوهک قرار دارد. در بلوار امیرکبیر اکثر بانک ها و حتی موسسات مالی و اعتباری، مراکز اداری، تجاری،‌ آموزشی، پزشکی و درمانی و … را به راحتی می توان پیدا کرد.

شهرک گلستان در منطقه 22 تهران

شهرک های اطراف شهرک گلستان

از جمله شهرک های مهم اطراف شهرک گلستان ( راه آهن ) ؛ شهرک نمونه ، شهرک صدرا ، شهرک چشمه ، شهرک شهید باقری ، شهرک شهاب ، پیکان‌شهر ، شهرک لاله ، شهرک امید  دژبان ، شهرک امیرکبیر ، شهرک هوانیروز ، شهرک امام رضا یا شهرک چیتگر ، شهرک کوثر ، شهرک یاس ، شهرک ساحل ، شهرک سرو آزاد یا آزاد شهر، شهرک دانشگاه صنعتی شریف ، شهرک آتی‌شهر ، شهرک نگین غرب ، شهرک شهید خرازی ( وردآورد ) ، شهرک اسکان سبز ، شهرک آسمان ، شهرک صیاد می باشد.

موقعیت شهرک گلستان در منطقه 22

موقعیت شهرک گلستان ، از قسمت شرق به اتوبان آزادگان و دهکده المپیک ، از شمال به بزرگراه همت و خرازی، از جنوب به پارک جنگلی چیتگر و از سمت غرب به دریاچه چیتگر ( شهدای خلیج فارس ) و میدان موج محدود شده است. تا چند سال قبل شهرک گلستان ، بیشتر دارای خانه های ویلایی و دو الی سه طبقه بوده ولی الآن با ساخت و سازهای بیشتر و برج سازی ها، تراکم جمعیت در این شهرک نیز مانند مناطق دیگر افزایش یافته است. با وجود اینکه استان تهران تنها یک درصد از مساحت کشور ایران را در بر گرفته است، اما ۲۰% از جمعیت کشور در آن ساکن هستند. تراکم جمعیت در فضای محدود باعث رشد ساخت و ساز در شهرک‌ها و شهرهای اطراف تهران شده است. در منطقه ۲۲ که شهرک گلستان هم در آن واقع شده است، مسکن‌های بسیار برای انبوهی از جمعیت ساخته شده ‌است. البته خوشبختانه امکانات شهری زیادی هم پیش بینی شده که هنوز بعضی از این مراکز درمانی و تجاری و تفریحی به اتمام نرسیده اند.

مساجد شهرک گلستان شامل مسجد جامع حضرت ولیعصر (عج) واقع در بلوار کاج، مسجد امام علی (ع) در بلوار هوانیروز، مسجد حضرت ولی عصر (عج) در شهرک یاس می باشد. میادین تره بار شهرک گلستان نیز شامل میدان میوه و تره بار امیرکبیر واقع در ابتدای بلوار امیرکبیر، میدان تره بار قائم واقع در میدان موج، میدان میوه و تره بار شهدای آتش نشانی واقع در بلوار گلها می شود.

شهرک گلستان در منطقه 22 تهران

مراکز تفریحی و گردشگری و درمانگاه های نزدیک شهرک گلستان

بهتر است قبل از ساکن شدن در هر محله و منطقه ای از مراکز تفریحی و گردشگری نزدیک آن به خوبی مطلع باشید. در نزدیک شهرک گلستان هم ؛ پارک جنگلی چیتگر ( چند مجموعه سوار کاری به همراه پیست اسب سواری و دوچرخه سواری )، مجموعه تفریحی و سرپوشیده پارک آبی اوپارک، مجموعه های تفریحی دریاچه خلیج فارس ( شهر بازی و قایقرانی و … ) ، مجموعه ورزشی آزادی ( شامل استادیوم ورزشی آزادی ، دریاچه آزادی ، آکادمی فوتبال ، استخر سرپوشیده ) ، پارک جنگلی خرگوش دره ، استودیو محله گل و بلبل ، پارک جنگلی لتمال کن ، آبشار تهران ، بوستان جوانمردان ایران ، باغ ملی گیاه ‌شناسی ایران ، مجتمع تجاری و تفریحی بام لند و مجتمع تجاری و تفریحی و گردشگری ایران مال ( بازار بزرگ ایران ) از جمله مهمترین این اماکن هستند.

یکی از نکات قابل توجه، وجود مجموعه سوارکاری در پارک جنگلی چیتگر است که به شهرک گلستان بسیار نزدیک است و این یکی از امتیازهای شهرک گلستان و شهرک های اطراف آن است. البته اگر به سوار کاری و اسب دوانی علاقه مند باشید. علاوه بر سوارکاری به صورت تفریحی کلاس های آموزش سوارکاری به صورت مبتدی و پیشرفته دایر می باشد. همچنین برای کودکان و خردسالان هم کلاس آموزشی پونی سواری وجود دارد. به دلیل اینکه چنین کلاسهایی در سطح شهر تهران معمولا یافت نمی شود، وجود سوارکاری در منطقه ۲۲ می تواند بسیار جالب و جذاب باشد. درباره تفریح قایقرانی در دریاچه خلیج فارس ( چیتگر ) نیز دقیقا همین مطالب صدق می کند. کسانی که علاقه به قایق سواری بر روی دریاچه آرام چیتگر داشته باشند، حتما این امتیاز مثبت شهرک گلستان را در نظر می گیرند.

داشتن درمانگاه ها و کلینیک های خوب و فعال در هر محله ای از جمله امتیازات آن محله محسوب می شود. در شهرک راه آهن منطقه 22 نیز درمانگاه هایی مانند درمانگاه شبانه روزی ولیعصر (عج) و درمانگاه شبانه روزی گلستان غرب مشغول فعالیت می باشند. این درمانگاه ها معمولا تمامی خدمات درمانی، اورژانسی، تصویربرداری و … را انجام می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مراکز پزشکی و درمانی، فرهنگی و آموزشی، خدمات عمومی، مراکز تفریحی و گردشگری ، باشگاه های ورزشی ، مجتمع های تجاری و مغازه های خدماتی در منطقه ۲۲ تهران ، حتما به وب سایت محله ما که راهنمای شهری منطقه ۲۲ می باشد مراجعه نمایید. در وب سایت محله ما ، کسب و کارها و مراکز خدماتی بسیاری که در منطقه 22 واقع شده اند،‌ برای شما عزیزان معرفی شده است. در سایت راهنمای شهری محله ما، مراکز آموزشی و فرهنگی، پزشکی و درمانی، تفریحی و ورزشی، تجاری و گردشگری، مراکز عمومی و خدماتی در مناطق 22 گانه شهر تهران معرفی شده است. شما همشهریان عزیز هم اگر صاحب کسب و کاری هستید، می توانید کسب و کار خود را در وب سایت محله ما ثبت نمایید تا سایر ساکنین محله های تهران از آدرس و تلفن و موقعیت کسب و کار و خدمات شما اطلاع پیدا کنند.

بیشتر مطالعه کنید:

مرکز خرید پوشاک اسلامی ایرانی گل یاس

مجتمع تجاری و مرکز خرید بام لند

دیدگاه ها

  • امکانی
    1402/12/07 در 15:00

    درود بر همه دوستان
    محله شهرک گلستان واقع جای قشنگی هست و محله نوسازی می باشد

افزودن دیدگاه