راهنمای شهری محله ما در شهر تهران

اگر شما هم جزء عزیزانی باشید که تازه به منطقه جدیدی از شهر تهران نقل مکان کرده اید، حتما به دنبال محل و موقعیت فروشگاه ها و مراکز خدماتی و آموزشی و درمانی هستید. راهنمای شهری محله ما هم دقیقا در پاسخ به این نیازها شکل گرفت. آیا تا بحال وبسایت محله ما را که بصورت یک راهنمای شهری آنلاین در شهر تهران فعالیت می کند، مشاهده کرده اید ؟ آیا می دانید راهنمای شهری چیست؟ راهنمای شهری مجموعه ای است که اماکن عمومی، حمل و نقل عمومی، اماکن تفریحی، اماکن مذهبی، اماکن فرهنگی و آموزشی، مراکز تجاری و … یک شهر را معرفی می کند. البته بستگی به وسعت آن، راهنمای شهری می تواند تمامی این اطلاعات و یا کمتر یا بیشتر را ارائه دهد. همچنین بسته به محدوده مکانی که این راهنمای شهری به معرفی آن می پردازد، ممکن است محدوده ای از یک محله، منطقه، شهر یا کشور را در بر گیرد. راهنمای شهری آنلاین نیز همین خدمات را در بستر اینترنت و به صورت آنلاین ارائه می کند. مزیتی که راهنمای شهری آنلاین می تواند داشته باشد این است که در هر کجا، فقط با دسترسی به اینترنت می توان از خدمات آن استفاده کرد و نیازی نیست حتما کتابچه چاپی را با خود حمل نمایید.

اگر شما هم جزء ساکنین کلان شهر تهران باشید حتما وقتی دنبال بعضی کسب و کار ها یا فروشگاه ها و حتی مراکز آموزشی یا درمانی و یا تفریحی هستید ، خیلی دوست دارید جواب های خوبی برای سوالات خودتون پیدا کنید. حتما علاقه دارید بدانید که مثلا نزدیک ترین مرکز خرید ، فروشگاه ، مدرسه و یا بیمارستان به منطقه 1، منطقه 2، منطقه 3، منطقه 4 ، منطقه 5 و… و منطقه 20، منطقه 21 و منطقه 22 تهران چه آدرس و تلفنی دارد و کجاست؟ وب سایت محله ما به عنوان یک راهنمای شهری ابتدا در منطقه 22 به منظور رفع چنین نیازهایی به وجود آمد. البته احتمالا می پرسید چرا محله ما ؟

کلید واژه “محله” عموما به اجتماع ساکن و متمرکز در یک محدوده کوچک اطلاق می شود ( با کمتر از 2 ساعت پیاده روی در دسترس است ) که در داخل یک مکان بزرگتر مانند شهرستان یا روستا واقع شده است. ساکنین آن اغلب دارای تعاملالت چهره به چهره و روزمره با هم هستند. صاحب نظران بر روی یک تعریف دقیق از محله و در کنار هم زیستن توافق ندارند، اما یک تعریف ساده می‌تواند اینگونه باشد که ؛ محله به عنوان یک محدوده جغرافیایی خاص در نظر گرفته می‌شود و از نظر عملکردی هم، عبارت است از مجموعه ‌ای از افراد و خانواده های انسانی که در کنار هم در حال زیستن و تعامل هستند. یک محله، فضایی واحد است که در آن برخورد و تعامل چهره به چهره اجتماعی وجود دارد. این تعامل‌ها و ارتباطات فردی و گروهی ، موقعیت‌هایی هستند که ساکنان محله از آن‌ها به عنوان ارزشهای مشترک یاد می نمایند.

محله ما راهنمای شهری محله های تهران

بررسی کارشناسان نشان می‌دهد که در بسیاری از شهرهای باستانی و کشورهای بزرگ و کوچک دنیا هم ، محلات وجود داشته‌ اند. اسناد تاریخی زیادی بر وجود محله ها و زندگی خانواده ها در کنار هم به صورت همسایه در دوره های مختلف تاریخ ، حتی پیش از صنعتی شدن جوامع در دست می باشد . محله های مسکونی ، عموما نتیجه تعامل اجتماعی میان افرادی که نزدیک به هم سکونت دارند، ایجاد می شود. بنابراین، محله ها را می ‌توان یک واحد اجتماعی از چند خانوار فرض کرد. یعنی هر کشور چند استان و هر استان چند شهر و روستا و هر شهر و روستا چند منطقه و هر منطقه هم چند محله دارد. معمولا این تقسیم بندی ها یا به صورت مستقیم تحت کنترل دولت و حاکمیت است و یا بخشی از مدیریت به صورت محلی به افراد ساکن سپرده می شود. در بیشتر کشورها، مدیریت شهری به شهرداری ها سپرده می شود. قبل از صنعتی شدن جوامع، فعالیتها و قوانین شهرداری مانند قوانین و مقررات تولد و ازدواج، دفع زباله ها و نگهداری محله ها شبیه به آنچه امروزه وجود دارد، به وسیله ساکنین آن شهرها و محله ها انجام می گرفت.

عوامل بهبود زندگی در یک محله

همه ما علاقه داریم در یک محله دوست داشتنی زندگی کنیم. ولی سئوال اینجاست که بهترین محله برای زندگی کجاست؟ چه عواملی باعث می ‌شود که محله‌ها دوست داشتنی و مورد علاقه ساکنین آن باشند؟ البته عوامل زیادی را می توان برای این مسئله بیان کرد. اما مهمترین عوامل ی که بر روی این مسئله تاثیر می گذارند را اینجا برای شما بیان می کنیم؛

  • رفتارهای اجتماعی و سبک زندگی اغلب ساکنین محله

اینکه سبک زندگی ساکنان یک محله چقدر مورد پسند شما باشد، مسئله بسیار مهمی برای احساس آرامش در محل سکونت است. فرهنگ افراد که در رفتارهای اجتماعی آنها بروز و ظهور می کنند، بر روی زندگی سایر افراد تاثیر می گذارد. خصوصا هر چه این فرهنگ در افراد بیشتری باشد و اصطلاحا این رفتارهای اجتماعی، رفتار فرهنگ غالب باشد. این مسئله وقتی کاملا مشهود می گردد که به عنوان مثال از محله هایی در شمال شهر به محله هایی در جنوب شهر می روید و یا بالعکس. در این صورت خواهید دید فرهنگ ساکنین این محله ها با هم تفاوت دارند.

  • رفاه و آسایش اهالی محله

مسئله مهم دیگر که احتمالا همه افراد آن را برای ارزیابی یک محله خوب در نظر می گیرند؛ همین امکانات رفاه و آسایش محله ها می باشد. این امکانات شامل زیرساخت ها و اماکن عمومی و تجاری و تفریحی می باشد که ساکنین آن محله برای برطرف کردن نیازهای خود بابت زندگی فردی و اجتماعی به آن نیازمندند. وجود مراکز درمانی و پزشکی شامل بیمارستان ، اورژانس ، درمانگاه ، داروخانه؛ همچنین مراکز آموزشی و فرهنگی مانند مدارس دبستان و دبیرستان پسرانه یا دخترانه، آموزشگاه ها و کلاس های آموزشی درسی یا هنری؛ و همچنین مراکز تجاری و خرید و فروش مانند مجتمع ها و فروشگاه های بزرگ خوراک و پوشاک سنتی و صنعتی . ضمنا اماکن تفریحی و گردشگری مانند پارک ها و تفرجگاه ها و حتی ورزشگاه ها و سالن های ورزشی و باشگاه ها؛ جزء امکانات رفاهی و آسایشی یک محله می باشند. علاوه بر این ها امکانات و خدمات عمومی مانند پاسگاه پلیس، بانک ها، دفاتر خدمات الکترونیک شهر و دفاتر قضایی، دفتر اسناد و… نیز جزء امکانات آسایشی هر محله محسوب می شوند. در وب سایت محله ما که یک راهنمای شهری در شهر تهران است به معرفی کلیه این امکانات پرداخته شده است.

  • جذابیت بصری

یکی از مسائل حیاتی در احساس آرامش و آسایش در یک مکان، وجود چشم انداز های زیبا و دلنواز در اطراف آن است. جذابیت بصری یکی از معیارهای بسیار تاثیر گذار است که در نگاه اول روی ساکنان محله اثر دارد. فضای سبز و طراحی و معماری ساختمان ها و سازه ها، مثل خانه‌ها و فروشگاه ها یا مجسمه‌ هایی از آثار هنرمندان جزء این مقوله هستند. نمای ساختمان های محله و ویترین مغازه ها، همچنین نظافت و تمیزی، و مهندسی خیابان‌ها و نورپردازی های شبانه آنها ، درختان و فضا های سبز جذاب در عامل جذابیت بصری، بسیار تعیین کننده هستند.

محله ما راهنمای شهری تهران

  • حمل و نقل عمومی

عامل دیگر که شاید بتوان بخشی از عامل دوم یعنی رفاه و آسایش اهالی محله دانست، حمل و نقل عمومی محلی است و اینکه چقدر زیرساخت های آن در محله فراهم باشد. اینکه چقدر خطوط اتوبوس رانی و خطوط تاکسی رانی و حتی ایستگاه های مترو وجود دارند و چگونه تعبیه شده اند در این مسئله امر بسیار مهمی است. نزدیکی به خطوط مترو و اتوبوس می تواند در راحتی و رفاه هر چه بیشتر اهالی محله موثر باشد. البته حمل و نقل با ماشین های برقی ، دوچرخه های شارژی و یا درشکه با اسب را که حمل و نقل پاک هم هست، نباید از نظر دور داشت. چون هم این سیستم حمل و نقل هوا را آلوده نمی کند و هم بر جذابیت های گردشگری آن محله می افزاید.

در راهنمای شهری محله ما تلاش شده تا وضعیت رفاه و آسایش اهالی و ساکنین کلان شهر تهران و محله های آن بهبود داده شود. به عنوان نمونه به کسب و کارهای مختلفی مانند: دفتر خدمات الکترونیک شهر ، دفتر خدمات الکترونیک قضایی ، پلیس + 10 ، باشگاه ورزشی ، کتابخانه ، اورژانس ، درمانگاه ، دندانپزشکی ، کلینیک زیبایی ، دکتر زنان ، مرکز لیزر ، دفتر وکالت ، متخصص تغذیه ، طب سنتی و سوزنی ، دامپزشکی ، پت شاپ ، ساخت و نصب کابینت ، ارتودنسی غرب تهران ، دوربین مدار بسته غرب تهران ، سونوگرافی غرب تهران ، دکتر زنان شهر قدس ، عکاسی منطقه 22 و سایر کسب و کار ها پرداخته شده است. شما هم اگر صاحب هر کسب و کاری هستید و یا می خواهید کسب و کار خودتان را راه اندازی کنید، برای داشتن اطلاعات و آگاهی های لازم برای شروع کسب و کارتان و نیز رونق گرفتن هر چه بیشتر کسب و کار خود پیشنهاد می کنیم به متخصصین مراجعه نمایید. چون همانطور که می دانید عدم آگاهی کافی برای شروع هر کسب و کاری می تواند شما را با ضررهای جبران ناپذیری مواجه نماید؛ بنابراین کسب اطلاعات مورد نیاز برای هر کاری ضروریست.

در سایت راهنمای شهری محله ما، مراکز آموزشی و فرهنگی، پزشکی و درمانی، تفریحی و ورزشی، تجاری و گردشگری، مراکز عمومی و خدماتی در مناطق 22 گانه شهر تهران معرفی شده است. شما همشهریان عزیز هم اگر صاحب کسب و کاری هستید، می توانید کسب و کار خود را در وب سایت محله ما ثبت نمایید تا سایر ساکنین محله های تهران از آدرس و تلفن و موقعیت کسب و کار و خدمات شما اطلاع پیدا کنند.

البته این حرکت در آغاز راه خود است و تا رسیدن به منزل مقصود فراز و نشیب زیادی را پیش رو دارد. امید است که با همراهی و همدلی ساکنین خوب شهر تهران این مسیر به خوبی طی شود و نتایج مورد نظر حاصل گردد.

با آرزوی سلامت و توفیق روز افزون برای شما عزیزان

بیشتر مطالعه کنید:

مرکز خرید پوشاک اسلامی ایرانی گل یاس

شهرک گلستان در منطقه ۲۲ شهر تهران

دیدگاه ها

  • علی واحدی
    1402/12/07 در 17:41

    سلام و درود. تشکر از وب سایت خوب محله ما که به عنوان راهنمای شهری تهران فعالیت میکنه و سعی دارد به همشهری ها کمک کند.

افزودن دیدگاه