آیا تا بحال وبسایت محله ما را مشاهده کرده اید ؟ اگر شما جز ساکنین منطقه 22 باشید حتما وقتی دنبال بعضی کسب و کارها یا فروشگاه ها و حتی مراکز آموزشی یا درمانی و یا تفریحی هستید ، خیلی دوست دارید جواب های خوبی برای سوالات خودتون پیدا کنید. حتما علاقه دارید بدانید که مثلا نزدیک ترین مرکز خرید ، فروشگاه ، مدرسه و یا بیمارستان به شهرک گلستان (راه آهن) یا شهرک باقری یا شهرک صیاد یا شهرک آسمان یا شهرک سرو یا شهرک شهاب یا شهرک امید دژبان یا شهرک … چه آدرس و تلفنی دارد و کجاست؟ وب سایت محله ما به عنوان یک راهنمای شهری در منطقه 22 به همین منظور در خدمت شماست. البته احتمالا می پرسید چرا محله ما ؟

کلید واژه محله عموما به اجتماع ساکن و متمرکز در یک محدوده کوچک (با کمتر از 2 ساعت پیاده روی در دسترس است.) که در داخل یک مکان بزرگتر مانند شهرستان یا روستا واقع شده است. ساکنین آن اغلب دارای تعاملالت چهره به چهره و روزمره با هم هستند. صاحب نظران بر روی یک تعریف دقیق از محله و در کنار هم زیستن توافق ندارند، اما یک تعریف ساده می‌تواند به اینگونه باشد که ؛ محله به عنوان یک محدوده جغرافیایی خاص در نظر گرفته می‌شود و از نظر عملکردی هم، عبارت است از مجموعه ‌ای از افراد و خانواده های انسانی که در کنار هم در حال زیستن و تعامل هستند. یک محله فضایی واحد است که در آن برخورد و تعامل چهره به چهره اجتماعی وجود دارد. این تعامل‌ها و ارتباطات فردی و گروهی ، موقعیت‌هایی هستند که ساکنان محله از آن‌ها به عنوان ارزشهای مشترک یاد می نمایند.

سایت محله ما

بررسی کارشناسان نشان می‌دهد که در بسیاری از شهرهای باستانی و کشورهای بزرگ و کوچک دنیا هم ، محلات وجود داشته‌ اند. اسناد تاریخی زیادی بر وجود محله ها و زندگی خانواده ها در کنار هم به صورت همسایه را در دوره های مختلف تاریخ ، حتی پیش از صنعتی شدن جوامع در دست می باشد . محله های مسکونی ، عموما نتیجه تعامل اجتماعی میان بشر که نزدیک به هم سکونت دارند، ایجاد می شود. بنابراین، محله ها را می ‌توان یک واحد اجتماعی از چند خانوار فرض کرد. یعنی هر کشور چند استان و هر استان چند شهر و روستا و هر شهر و روستا چند منطقه و هر منطقه هم چند محله دارد. معمولا این تقسیم بندی ها یا به صورت مستقیم تحت کنترل دولت و حاکمیت است و یا بخشی از مدیریت به صورت محلی به افراد ساکن سپرده می شود. در بیشتر کشورها، مدیریت شهری به شهرداری ها سپرده می شود. قبل از صنعتی شدن جوامع، فعالیتها و قوانین شهرداری مانند قوانین و مقررات تولد و ازدواج، دفع زباله ها و نگهداری محله ها شبیه به آنچه امروزه وجود دارد، بوسیله ساکنین آن شهرها و محل ها انجام می گرفت.

عوامل بهبود زندگی در یک محله

همه ما علاقه داریم در یک محله دوست داشتنی زندگی کنیم. ولی سئوال اینجاست که بهترین محله برای زندگی کجاست؟ چه عواملی باعث می ‌شود که محله‌ها دوست داشتنی و مورد علاقه ساکنین آن باشند؟ البته عوامل زیادی را می توان برای این مسئله بیان کرد. اما مهمترین عوامل که بر روی این مسئله تاثیر می گذارند ، اینجا برای شما بیان می کنیم؛

  • رفتارهای اجتماعی و سبک زندگی اغلب ساکنین محله

اینکه سبک زندگی ساکنان یک محله چقدر مورد پسند شما باش، مسئله بسیار مهمی برای احساس آرامش در محل سکونت است. فرهنگ افراد که در رفتارهای اجتماعی آنها بروز و ظهور می کنند بر روی زندگی سایر افراد تاثیر می گذارد. خصوصا هر چه این فرهنگ در افراد بیشتری باشد و اصطلاحا این رفتارهای اجتماعی رفتار فرهنگ غالب باشد.

  • رفاه و آسایش اهالی محله

مسئله مهم دیگر که احتمالا همه افراد آن را برای ارزیابی یک محله خوب در نظر می گیرند؛ همین امکانات رفاه و آسایش محله ها می باشد. این امکانات شامل زیرساخت ها و اماکن عمومی و تجاری و تفریحی می باشد که ساکنین آن محله برای برطرف کردن نیازهای خود بابت زندگی فردی و اجتماعی به آن نیازمندند. وجود مراکز درمانی و پزشکی شامل بیمارستان ، اورژانس ، درمانگاه ، داروخانه. همچنین مراکز آموزشی مانند دبستان و دبیرستان پسرانه یا دخترانه و همچنین مراکز تجاری و خرید و فروش مانند مجتمع ها و فروشگاه های بزرگ خوراک و پوشاک سنتی و صنعتی . ضمنا اماکن تفریحی و گردشگری مانند پارک ها و تفرجگاه ها و حتی ورزشگاه ها جز امکانات رفاهی و آسایشی یک محله می باشند. در وب سایت محله ما که یک راهنمای شهری در منطقه 22 تهران است به معرفی این امکانات پرداخت شده است.

  • جذابیت بصری

یکی از مسائل حیاتی در احساس آرامش و آسایش در یک مکان وجود چشم انداز های زیبا و دلنواز در اطراف آن است. جذابیت بصری یکی از معیارهای بسیار تاثیر گذار است که در نگاه اول روی ساکنان محله اثر دارد. فضای سبز و طراحی و معماری ساختمان ها و سازه ها، مثل خانه‌ها و فروشگاه ها یا مجسمه‌ هایی از آثار هنرمندان جز این مقوله هستند. نمای ساختمان های محله و ویترین مغازه ها، همچنین نظافت و مهندسی خیابان‌ها و نورپردازی های شبانه آنها ، درختان و فضا های سبز جذاب در این عامل، بسیار تعیین کننده هستند.

سایت محله ما

  • حمل و نقل عمومی

عامل دیگر که شاید بتوان بخشی از عامل دوم دانست، حمل و نقل محلی است و اینکه چقدر زیرساخت های آن در محله فراهم باشد. اینکه چقدر خطوط اتوبوس رانی و خطوط تاکسی رانی و حتی ایستگاه های مترو وجود دارند و چگونه تعبیه شده اند در این مسئله امر بسیار مهمی است. البته حمل و نقل با ماشین های برقی ، دوچرخه های شارژی و یا درشکه با اسب را که حمل و نقل پاک هم هست نباید از نظر دور داشت. چون هم این سیستم حمل و نقل هوا را آلوده نمی کند و هم بر جذابیت های گردشگری آن محله می افزاید.

در وب سایت محله ما تلاش شده تا وضعیت عامل رفاه و آسایش اهالی در منطقه 22 و محله های آن بهبود داده شود. البته این حرکت در آغاز راه خود است و تا رسیدن به منزل مقصود فراز و نشیب زیادی را پیش رو دارد. امید است که با همراهی و همدلی ساکنین خوب منطقه 22 این مسیر به خوبی طی شود و نتایج مورد نظر حاصل گردد. با آرزوی سلامت و توفیق روز افزون برای شما.

دیدگاه خود را ثبت کنید