ارتودنسی نامرئی و جدول قیمت 1403

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی برای ردیف کردن و مرتب کردن دندان ها به کار می رود. برای درمان ارتودنسی از دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود. به طور معمول از براکت های فلزی به همراه سیم هایی برای تراز کردن دندان ها بهره گرفته می شود. از زمان های گذشته تا کنون شیوه های ارتودنسی تغییراتی را به خود دیده اند و دستگاه های ارتودنسی از حالت فلزی به حالت شفاف تغییر پیدا کرده اند. این امر در راستای پاسخ به نیاز عده ای از افراد جامعه بود که می خواستند دندان های منظمی داشته باشند ولی در عین حال بریس ها و سیم های ارتودنسی روی دندان های آن ها ظاهر نباشد.

با توجه به این مقدمه می توان به بیان ساده چنین گفت که ارتودنسی نامرئی نوعی از ارتودنسی است که دستگاه های ارتودنسی بر روی دندان ها دیده نشود و یا به راحتی دیده نشود. بنابراین ارتودنسی با براکت های فلزی و سیم های ارتودنسی، ارتودنسی مرئی است که بر روی دندان ها قابل مشاهده است ولی ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان و یا شفاف، ارتودنسی نامرئی نامیده می شود که به راحتی بر روی دندان ها قابل رویت نیست. از این منظر، ارتودنسی را می توان به دو دسته مرئی و نامرئی تقسیم نمود. دقیقا همانطور که ارتودنسی را به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم بندی می کنند. اگر دستگاه های ارتودنسی را نتوان از روی دندان ها جدا نمود و از ابتدا تا انتها بر روی دندان ها باقی باشند، ارتودنسی ثابت ولی در صورتی که دستگاه های ارتودنسی را بتوانیم برداشته و مجددا سر جای خود بگذاریم، ارتودنسی متحرک است. ارتودنسی نامرئی ثابت دو نوع ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی لینگوال را شامل شده و ارتودنسی نامرئی متحرک ارتودنسی با الاینرهای شفاف را شامل می شود. شما عزیزان هم اگر نیاز به انجام ارتودنسی برای خود و یا فرزندان دلبندتان دارید، و یا نیاز به مشاوره برای لزوم و یا عدم لزوم به ارتودنسی دارید؛ می توانید با مطب دکتر مهدی فهیمی هنزائی متخصص ارتودنسی در تهران تماس حاصل فرمایید. تلفن: 44205192

تفاوت ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی معمولی در چیست؟

تفاوت ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی معمولی با براکت های فلزی و سیم کشی، در دستگاه های مورد استفاده برای درمان ارتودنسی است. در ارتودنسی نامرئی از ترازبندی های شفاف که بر روی دندان ها دیده نمی شوند و یا از براکت های سرامیکی همرنگ دندان استفاده می شود در صورتی که ارتودنسی معمولی از براکت های فلزی بر روی دندان ها و سیم هایی برای اتصال آن ها استفاده می کند و بر روی دندان ها دیده می شود. بنابراین تفاوت عمده ارتودنسی معمولی با ارتودنسی نامرئی در دستگاه های ارتودنسی مورد استفاده آن هاست. اما تفاوت دیگری که دارند هزینه های تمام شده آن هاست. قیمت ارتودنسی نامرئی به دلیل استفاده از الاینرهای شفاف و یا استفاده از براکت های سرامیکی بیشتر از ارتودنسی معمولی می شود.

انواع ارتودنسی نامرئی کدامند؟

ارتودنسی نامرئی را به 3 نوع دسته بندی می کنند: ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی با الاینرهای شفاف

که ما در ادامه به معرفی و توضیح مختصری از هر کدام می پردازیم.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی همان ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی است که در آن به جای استفاده از براکت ها و سیم های فلزی، از براکت های سرامیکی و سیم های همرنگ دندان استفاده شده است. به دلیل اینکه این براکت ها و سیم ها همرنگ دندان است، کمتر دیده می شود و این نوع ارتودنسی را در دسته ارتودنسی نامرئی قرار گرفته است. مزیتی که این نوع ارتودنسی سرامیکی دارد، کمتر دیده شدن آن بر روی دندان هاست ولی به دلیل سرامیکی بودن آن باید بیشتر مراقب باشیم تا آسیبی به آن وارد نشده و دچار شکستگی نشود. علاوه بر این، خوردن خوراکی های سفت و سخت و ضربه وارد شدن به سیم های آن ممکن است رنگ آن را دچار پریدگی کند و فلز زیر آن نمایان شود.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال نوعی از ارتودنسی است که براکت ها و سیم های ارتودنسی به جای اینکه بر روی دندان ها نصب گردد، در پشت دندان ها قرار می گیرد. به همین علت بر روی دندان ها چیزی مشاهده نمی شود. به دلیل اینکه در این نوع ارتودنسی، دستگاه های ارتودنسی در پشت دندان ها و نزدیک زبان قرار گرفته اند، به ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی نیز معروف است. از مزیت ارتودنسی لینگوال دیده نشدن سیم کشی ارتودنسی و بریس های آن بر روی دندان هاست ولی به علت اینکه دستگاه های ارتودنسی باید پشت دندان ها قرار بگیرد، هم کار متخصص ارتودنسی دشوارتر است و هم هزینه های آن مقداری بالاتر است. به علاوه، رعایت بهداشت دهان و دندان سخت تر می شود چون دستگاه های ارتودنسی پشت دندان ها قرار گرفته است و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به دلیل دید کمتری که فرد دارد، دشوارتر می شود.

ارتودنسی با آلاینرهای شفاف

در این نوع ارتودنسی از تراز کننده های شفاف برای مرتب کردن دندان ها استفاده می شود. اغلب وقتی نام ارتودنسی نامرئی آورده می شود، ارتودنسی با پلاک های شفاف مورد نظر است. در این نوع ارتودنسی نامرئی، پس از اسکن کردن دندان ها و فک بیمار، تعدادی پلاک شفاف پلاستیکی جفت مخصوص آن بیمار طراحی و ساخته می شود و هر جفت پلاک شفاف توسط بیمار حدود 2 الی 3 هفته مورد استفاده قرار می گیرد تا نهایتا نتیجه مطلوب بدست آید. از مزایای این نوع ارتودنسی با ترازکننده های شفاف این است که اصلا بر روی دندان ها قابل مشاهده نیست. همچنین برای خوردن و آشامیدن می توان این پلاک های شفاف را از دهان خارج کرده و به راحتی خوراکی مورد نظر را استفاده کرد و محدودیتی در خوردن و نوشیدن وجود ندارد و پس از تمیز کردن دندان ها، پلاک های شفاف را سر جای خود قرار دهید.

 

قیمت ارتودنسی نامرئی

جدول قیمت ارتودنسی نامرئی 1403

یکی از مسائلی که ممکن است مراجعه افراد برای انجام ارتودنسی را به عقب بیندازد، مسئله قیمت و هزینه های ارتودنسی است. قیمت انواع ارتودنسی تا حد زیادی بالا بوده و قیمت ارتودنسی نامرئی یک مقدار گران تر از ارتودنسی معمولی است. اما جای نگرانی نیست به دلیل اینکه اکثر کلینیک های دندانپزشکی، شرایط بیمار را در نظر می گیرند و هزینه ها را به طور اقساطی از بیمار دریافت می کنند. شما هم می توانید در مطب دکتر مهدی فهیمی هنزائی، هزینه درمان ارتودنسی خود را قسط بندی کرده و با توجه به شرایط مالی خود پرداخت را انجام دهید. در جدول زیر هزینه ها و قیمت های انواع ارتودنسی نامرئی را در سال 1403 آورده ایم.

نوع درمان ارتودنسیقیمت ارتودنسیزمان درمان
هزینه ارتودنسی سرامیکی برای یک فک10 الی 20 میلیون تومان6 الی 24 ماه
هزینه ارتودنسی سرامیکی برای دو فک30 الی 48 میلیون تومان6 الی 24 ماه
هزینه ارتودنسی سرامیکی فک بالا30 الی 40 میلیون تومان6 الی 24 ماه
هزینه ارتودنسی لینگوال برای یک فک15 الی 25 میلیون تومان5 الی 18 ماه
هزینه ارتودنسی لینگوال برای دو فک20 الی 40 میلیون تومان5 الی 18 ماه
هزینه ارتودنسی لینگوال فک بالا20 الی 30 میلیون تومان5 الی 18 ماه
هزینه ارتودنسی دیمون ثابت دو فک40 الی 60 میلیون تومان6 الی 24 ماه
هزینه ارتودنسی دیمون ثابت فک بالا30 الی 50 میلیون تومان6 الی 24 ماه
هزینه ارتودنسی نامرئی متحرک هر فک15 الی 25 میلیون تومان6 الی 18 ماه
هزینه ارتودنسی نامرئی دو فک50 الی 65 میلیون تومان6 الی 18 ماه
هزینه ارتودنسی نامرئی فک بالا شفاف40 الی 50 میلیون تومان6 الی 18 ماه

در جدول بالا قیمت انواع ارتودنسی نامرئی در تهران در سال 1403 رای برای رویت شما عزیزان قرار داده ایم. قیمت ارتودنسی نامرئی در تهران در سال 1403 از 15 میلیون تومان تا 65 میلیون تومان متغیر است که برای قیمت ارتودنسی نامرئی فک بالا از 30 الی 50 میلیون تومان در سال 1403 می باشد و ارتودنسی نامرئی لینگوال فک بالا حداقل 15 میلیون تومان است.

قیمت ارتودنسی نامرئی به موارد زیادی مانند : وضعیت فک و فرم دندان‌های بیمار، سن بیمار، طول زمان درمان، نوع ارتودنسی انتخابی و… بستگی دارد که این عوامل بر قیمت ارتودنسی دندان نامرئی در تهران از فردی به فرد دیگر تاثیر می‌گذارد.

مزایای ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف مزایای بسیاری دارد که در اینجا تعدادی از این مزایا را بر می شماریم:

 1. نامرئی بوده و کسی به راحتی متوجه آن ها نمی شود. تراز کننده ها و یا آلاینرهایی که به طور جفتی بر روی دندان ها قرار می گیرد، شفاف بوده و کاملا نامرئی اند و کسی متوجه آن ها نمی شود؛ درست برخلاف ارتودنسی معمولی که به راحتی روی دندان ها قابل مشاهده است. بنابراین این ارتودنسی نامرئی برای افراد شاغل و یا هر فردی که دوست ندارد دستگاه های ارتودنسی بر روی دندان هایش مشاهده شود، بسیار مناسب است.
 2. نامرتبی های دندانی جزئی تا متوسط را برطرف می کند. به کمک ارتودنسی نامرئی نامرتبی های زیادی که در حد خفیف تا متوسط باشند، قابل درمان هستند. مشکلاتی از قبیل:

فاصله بین دندان ها

کج بودن دندان ها

جلو بودن دندان ها در فک بالا

جلو بودن دندان ها در فک پایین

فاصله بین دندان های جلو در فک بالا و پایین حتی حین بسته بودن دهان و …

سایر مزایای ارتودنسی نامرئی

 1. محدودیتی در خوردن و آشامیدن ایجاد نمی کند. با استفاده از ارتودنسی نامرئی هیچگونه محدودیتی در خوردن ندارید زیرا بر خلاف ارتودنسی ثابت، در ارتودنسی نامرئی متحرک پلاک ها را قبل از خوردن و آشامیدن از دهان خارج می کنید و پس از تمیز کردن دندان ها، آن ها را سر جای خود قرار می دهید.
 2. رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از آن ها بسیار آسان است. در ارتودنسی ثابت فلزی بایستی بعد از خوردن هر خوراکی، براکت ها و سیم ها را تمیز کرده و مسواک و نخ دندان زده و خلاصه رعایت بهداشت دندان ها بسیار دشوار و زمان بر است. در صورتی که در ارتودنسی نامرئی متحرک، فقط کافی است قبل از خوردن، آلاینرها را از دهان خود خارج کرده و پس از تمیز کردن دندان ها دوباره سر جایش قرار دهند. این کار بسیار ساده است و به وقت زیاد نیاز ندارد.
 3. احتمال پوسیدگی دندان ها در این روش ارتودنسی بسیار پایین می آید. به دلیل اینکه در روش ارتودنسی نامرئی متحرک می توان آلاینرهای شفاف را از دهان خارج کرد و هم دندان ها را تمیز کرد و هم آلاینرها را، بنابراین احتمال پوسیدگی دندان ها خیلی پایین می آید.
 4. تمیز کردن پلاک های شفاف بسیار ساده است. تمیز کردن خود الاینرهای شفاف بسیار آسان است. هر بار که چیزی می خورید الاینرهای خود را بیرون آورده و بعد از شستشوی دهان با آب و مسواک زدن، یک آب به الاینرهای خود می زنید و دوباره آن ها را سر جایشان قرار می دهید. هر هفته نیز یکبار آن ها را داخل محلول های خاصی قرار می دهید تا کاملا تمیز شوند. البته به علت اینکه این پلاک ها، پلاستیکی هستند نباید آن ها را در آب جوش قرار داد یا نوشیدنی داغ با آن نوشید چون ممکن است کج شوند و کارایی خود را از دست بدهند.
 5. طول دوره درمان کاهش پیدا می کند. از آنجایی که بیشتر افراد جامعه نامرتبی های جزئی تا متوسط دارند، الاینرهای شفاف بهترین گزینه برای رفع نامرتبی دندانی در بیشتر افراد جامعه هست. به طور کلی الاینرها مشکلات جزئی تا متوسط را به خوبی و در مدت زمان کوتاه تری نسبت به ارتودنسی ثابت برطرف می کنند. میانگین مدت زمان ارتودنسی شفاف 6 ماه تا 1.5 سال است.
 6. نیاز به تعداد جلسات و مراجعات کمتری دارد. ارتودنسی نامرئی سرامیکی و لینگوال نیاز به دفعات مراجعه بیشتری به متخصص ارتودنسی دارد درصورتی که ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف تعداد جلسات مراجعه‌ی کمتری دارد. شما می توانید 2 ماه یکبار به ارتودنتیست مراجعه نمایید.
 7. برای افراد بزرگسال گزینه مناسبی است. افراد بزرگسال بالای 50 سال در صورتی که ناهنجاری خفیف تا متوسط دندانی دارند، می توانند با استفاده از ارتودنسی نامرئی متحرک، راحت تر از ارتودنسی ثابت و تحمل مشکلات آن، دندان های خود را مرتب و ردیف کنند.
 8. بهترین گزینه برای ارتودنسی در دوران بارداری است. اگر در دوران بارداری به سر می برید و اصرار بر مرتب کردن دندان های خود دارید، ارتودنسی نامرئی متحرک با آلاینرهای شفاف گزینه مناسبی برای شماست؛ به دلیل اینکه دردسرهای کمتری نسبت به ارتودنسی ثابت ایجاد می کند.

معایب ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی با وجود تمام مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد که سبب شده است هر کسی به طرف آن نرود. برخی از معایب ارتودنسی نامرئی متحرک عبارتند از:

 1. ارتودنسی نامرئی با آلاینرهای شفاف برای برطرف کردن نامرتبی های خفیف تا متوسط دندانی کاربرد دارد؛ بنابراین در صورتی که دارای ناهنجاری های دندانی شدید هستید، ارتودنسی نامرئی متحرک مناسب نیست. در صورت داشتن ناهنجاری های شدید دندانی و یا مشکل فک، احتمالا متخصص ارتودنسی به شما ارتودنسی ثابت را پیشنهاد می کند.
 2. همکاری بیمار در ارتودنسی نامرئی متحرک بسیار مهم است. اغلب ارتودنتیست به افراد توصیه می کند که 22 ساعت در شبانه روز آلاینرهای شفاف را استفاده نمایند. در صورتی که فرد به هر دلیلی کمتر از میزان توصیه شده توسط متخصص ارتودنسی از آلاینرهای شفاف استفاده کند و یا فرد فراموش کند پس از خوردن یا تمیز کردن دندان ها، پلاک های شفاف را سر جایش بگذارد، طول درمان با ارتودنسی شفاف بیشتر شده و ممکن است به نتیجه مطلوب دست پیدا نکند.
 3. امکان تغییر رنگ آلاینرهای شفاف و یا تاب برداشتن و شل شدن آن ها وجود دارد. بهتر است زمانی که آلاینرها در دهان شماست به غیر از آب، چیز دیگری نخورید. به دلیل اینکه نوشیدنی های داغ ممکن است سبب تاب برداشتن آلاینرها شود و نوشیدنی ها و خوراکی های دیگر نیز ممکن است باعث تغییر رنگ پلاک ها شوند. در این صورت دیگر آلاینرها کارایی خود را از دست داده و یا دیگر زیبایی اولیه را نخواهند داشت.
 4. برای خوردن هر وعده غذایی باید آلاینرها را از دهان خود خارج کنید. زمانی که آلاینرها در دهان شماست فقط مجاز هستید آب بنوشید.

 

ارتودنسی نامرئی در تهران

مراحل انجام ارتودنسی نامرئی

در اینجا، مراحل انجام ارتودنسی نامرئی متحرک با آلاینرهای شفاف را به طور ساده و خلاصه توضیح می دهیم تا شما دوستان عزیز با آن آشنایی بیشتری پیدا کنید. اول که یک متخصص ارتودنسی نامرئی خوب پیدا می کنیم. ما یک متخصص ارتودنسی نامرئی خوب در تهران را خدمتتان معرفی می کنیم که اگر نیاز به انجام ارتودنسی نامرئی داشتید، می توانید به مطب ایشان مراجعه کنید. دکتر مهدی فهیمی هنزائی یکی از بهترین متخصصان ارتودنسی در غرب تهران به شمار می روند. دکتر فهیمی هنزائی با سال ها سابقه درخشان در زمینه درمان ارتودنسی و ارتودنسی نامرئی توانسته است جزء بهترین متخصصان ارتودنسی نامرئی به شمار بیاید. پس از مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی نامرئی، ابتدا یک معاینه کلی از دندان های شما و میزان ناهنجاری دندان ها به عمل می آید. سپس عکس رادیولوژی از دندان های شما گرفته می شود و بایستی تمام پوسیدگی های احتمالی دندان های شما برطرف گردد. در مرحله بعدی و پس از رفع پوسیدگی های دندانی، جرمگیری و فلوراید تراپی نیز انجام می گیرد. انجام تمامی این اقدامات قبل از انجام ارتودنسی نامرئی بدین منظور است که در طول درمان ارتودنسی نامرئی، دندان ها با مشکلی مواجه نشوند و درمان ارتودنسی نامرئی به تعویق نیفتد.

پس از انجام این مقدمات، توسط اسکنر داخل دهانی بسیار پیشرفته از تمامی دندان ها تصاویر دیجیتال تهیه می شود و این تصاویر گرفته شده، آنالیز می گردد. سپس تصاویر آنالیز شده به لابراتوار فرستاده شده و توسط همکاران لابراتوار، قالب های الاینر ساخته می شوند. این قالب های آلاینر آماده شده در نخستین جلسه شروع ارتودنسی به بیمار تحویل داده می شود و نحوه استفاده از آن ها نیز برای بیمار شرح داده می شود. سپس توضیحات لازم در خصوص چکاپ ماهانه و یا هر دو ماه یکبار توسط متخصص ارتودنسی به بیمار داده می شود و نهایتا از 6 ماه الی 18 ماه (بسته به میزان ناهنجاری دندانی موجود) زمان می برد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. در طول زمان درمان ارتودنسی و در غیر زمان های چکاب، اگر با مشکل مواجه شدید می توانید به مطب متخصص ارتودنسی نامرئی دکتر مهدی فهیمی هنزائی مراجعه کنید.

تفاوت آلاینرهای شفاف با بریس ها و براکت های ارتودنسی

شیوه مرسوم درمان ارتودنسی دندان، استفاده از سیم و براکت است. در این روش براکت‌ها به سطح جلویی دندان متصل می‌شوند و از بین آن‌ها یک سیم (به اصطلاح قوس دار) می‌گذرد. این سیم نیز با کمک الاستیک یا کش‌ها به براکت‌ها فیکس می‌شود. به این شکل از درمان، اصطلاحاً ارتودنسی ثابت گفته می‌شود. به عبارتی، وسایل نامبرده توسط متخصص ارتودنسی به دندان‌ها متصل شده و تا انتهای دوره درمان نیز به دندان‌ها متصل باقی می‌مانند. معمولا بریس ها و براکت های ارتودنسی که ثابت هستند جنس فلزی دارند و بر روی دندان ها قرار گرفته و قابل مشاهده نیز هستند ولی آلاینرهای شفاف یک سری پلاک شفاف هستند که جنس سیلیکونی دارند و شفاف هستند بنابراین بر روی دندان ها قابل مشاهده نیستند. به همین دلیل به ارتودنسی نامرئی معروف شده اند. در هر دو حالت نیز با اعمال نیروهای بسیار کم و ظریف به تدریج باعث حرکت دندان ها و منظم شدن آن ها می شویم.

ارتودنسی نامرئی برای چه دندان هایی مناسب است؟

روش ارتودنسی نامرئی برای برطرف کردن ناهنجاری ها و نامرتبی های خفیف تا متوسط دندان کاربرد دارد. در مواقعی که بیمار دارای ناهنجاری های شدید دندانی است و یا دارای ناهنجاری های فکی و دهانی نیز می باشد، متخصص ارتودنسی، به فرد ارتودنسی ثابت را پیشنهاد می کند. در صورتی که میزان ناهنجاری‌ های دندانی شما شدید نیست و جزء دسته کم تا متوسط محسوب می شود، بهتر است به دلیل متحرک بودن، نامرئی بودن و استفاده آسان ‌تر به سراغ ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف بروید. البته بهتر آن است که قبل از تصمیم برای درمان با هر کدام از انواع ارتودنسی، حتما با متخصص ارتودنسی مشورت نمایید تا بتوانید در زمان کمتر به نتیجه مطلوب تر دست یابید.

ارتودنسی نامرئی برای چه دندان هایی مناسب است

ارتودنسی نامرئی چقدر طول می کشد؟

به طور معمول زمان درمان ارتودنسی نامرئی بین 6 الی 18 ماه طول می کشد؛ اما این زمان گفته شده هم به میزان نامرتبی دندان های بیمار و هم به میزان همکاری بیمار بستگی دارد. به دلیل اینکه ارتودنسی نامرئی برای نامنظمی های کم تا متوسط دندان ها کاربرد دارد، هر چه این نامرتبی دندانی کمتر باشد، طبعا زمان درمان کاهش می یابد. نکته دیگر میزان همکاری بیمار است که اگر بیمار پلاک های شفاف داده شده را به طور مرتب و طبق ساعات گفته شده بر روی دندان های خود قرار دهد و احیانا تنبلی یا فراموشی در گذاشتن الاینرها نداشته باشد، این امر نیز به کاهش زمان درمان با ارتودنسی نامرئی کمک می کند.

آیا درمان ارتودنسی نامرئی برگشت پذیر است؟

معمولا در انواع مختلف ارتودنسی بعد از اینکه طول دوره درمان به اتمام رسید، از نگهدارنده های ثابت یا متحرک برای مدتی بر روی دندان ها استفاده می شود. این بدین معناست که در تمام انواع ارتودنسی امکان دارد بعد از تمام شدن مدت درمان، برگشت کمی به حالت قبل وجود داشته باشد. برای برطرف کردن این حالت بازگشت، بعد از تمام شدن درمان ارتودنسی از سیم های ثابت نگهدارنده در پشت دندان ها استفاده می شود. در برخی موارد، علاوه بر سیم های ثابت از قالب های متحرک هم برای حفظ قوس فک بهره گرفته می شود. بنابراین با استفاده از نگهدارنده های ثابت یا متحرک، در طول مدت زمانی بعد از پایان ارتودنسی، می توان برگشت پذیری آن را کنترل کرده و همچنان دندان ها به نظمی که درآمده اند، باقی بمانند. پس نتیجه می گیریم که نگرانی بابت برگشت پذیری ارتودنسی نامرئی مانند سایر انواع ارتودنسی نباید وجود داشته باشد.

چه افرادی می توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟

همانطور که ذکر شد، ارتودنسی نامرئی برای نامرتبی های خفیف تا متوسط دندانی استفاده می شود، بنابراین تمامی افرادی که دچار نامنظمی های جزئی تا متوسط در دندان های خود باشند، می توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند. اغلب افراد جامعه دچار نامرتبی های جزئی و متوسط در دندان های خود هستند، بنابراین ارتودنسی نامرئی معمولا برای طیف وسیعی از افراد می تواند گزینه مناسبی باشد. همچنین بسیاری از افراد بزرگسال که به هر دلیلی دوست ندارند وسایل فلزی ارتودنسی ثابت بر روی دندان هایشان نمایان باشد و یا افرادی که دارای سن بالای 50 سال هستند و علاقه دارند دندان های مرتبی داشته باشند، اکثرا با نظر متخصص ارتودنسی می توانند روش ارتودنسی نامرئی را در پیش گیرند. اگر شما ساکن غرب تهران و محله هایی نظیر صادقیه، ستارخان، اشرفی اصفهانی، جنت آباد، مرزداران، سعادت آباد هستید، مطب دکتر مهدی فهیمی هنزائی به شما نزدیک است و می توانید برای مشاوره و انجام ارتودنسی نامرئی به ایشان مراجعه کنید.

آیا ارتودنسی نامرئی برای کودکان هم مناسب است؟

ارتودنسی نامرئی برای کودکان هم در صورتی که ناهنجاری شدید دندانی نداشته باشند، می تواند به کار برده شود؛ ولی در مورد کودکان در نظر گرفتن نکاتی که در ذیل به آن ها اشاره می شود، ضروری است تا بتوانید بهترین نتیجه را از ارتودنسی بگیرید.

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید، سن کودک است. نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید، میزان همکاری کودک است. البته این دو نکته به همدیگر وابسته هستند؛ بدین معنا که هر چه سن کودک کمتر باشد، میزان همکاری او نیز کمتر خواهد بود. ممکن است کودک در پایان دوره ی دبستان دندان هایش تکمیل شده باشد و بتوان کار ارتودنسی را برای او آغاز کرد. ضمنا نامرتبی دندانهایش در حد متوسط باشد و بتوان از ارتودنسی نامرئی برای مرتب کردن دندان ها کمک گرفت. اما به دلیل اینکه هنوز کم سن و سال است، کاملا مسئولیت پذیر نیست و امکان دارد فراموش کند به موقع پلاک های شفاف را سر جای خود قرار دهد. معمولا متخصصان ارتودنسی توصیه می کنند که از 24 ساعت شبانه روز، 22 ساعت پلاک های شفاف یا الاینرهای ارتودنسی نامرئی را بر روی دندان های خود قرار دهید تا نتیجه مطلوب از ارتودنسی حاصل شود. کودک هر چه سنش کمتر باشد، بازیگوش تر است و بنابراین نمی توان خیلی از او انتظار همکاری داشت ولی هر چه سن او بیشتر می شود، درک و فهمش هم بیشتر شده و می فهمد که باید پلاک ها را به مدت لازم در دهان قرار دهد. پس نتیجه می گیریم که هر چه سن کودک کمتر است ارتودنسی ثابت برای او مناسب تر است و برای نوجوانان و جوانان و بزرگسالان می توان از ارتودنسی نامرئی هم بهره گرفت.

نکته دیگر این است که در مورد کودکان کم سن و سال اگر بخواهیم از ارتودنسی نامرئی استفاده کنیم به دلیل اینکه الاینرها را می توان از دهان خارج کرد و به عبارت دیگر ثابت نیست، باید والدین مراقبت بیشتری نسبت به کودک خود داشته باشند تا فراموش نکند آن ها را در دهان قرار دهد. از طرف دیگر چون این پلاک ها به دندان ها فشار وارد می کنند تا دندان ها را مرتب کنند پس کمی آزاردهنده هستند و شاید با فرزند خود برای قرار دادن آن ها روی دندان های خود با مشکل مواجه شوید. بنابراین توصیه ما در مورد کودکان استفاده از ارتودنسی ثابت است.

ده تا از بهترین متخصصان ارتودنسی نامرئی در تهران

در این بخش از مقاله قصد داریم برای اطلاع و آگاهی هر چه بیشتر شما عزیزان، ده تا از بهترین متخصصان ارتودنسی نامرئی در تهران را خدمت شما معرفی کنیم. به دلیل اینکه در سطح شهر تهران متخصصان ارتودنسی بسیار خوبی در شمال تهران، جنوب تهران، شرق و غرب تهران مشغول فعالیت می باشند، سعی ما بر آن بوده است که چند تا از بهترین متخصص های ارتودنسی را به شما معرفی کنیم که شهروندان تهرانی عزیز با توجه به محل سکونت خود بتوانند این متخصصان ارتودنسی را شناسایی کرده و به بهترین آن ها مراجعه کنند:

دکتر مهدی فهیمی هنزائی: دکتر مهدی فهیمی هنزائی از بهترین متخصصان ارتودنسی در تهران می باشد. دکتر فهیمی هنزائی تحصیلات دندانپزشکی عمومی خود را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به پایان رسانده و سپس تخصص ارتودنسی را ادامه داده و استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل گردیده است . ایشان دارای بورد تخصصی ارتودنسی بوده و عضویت در انجمن دندانپزشکان ایران، انجمن بین المللی ارتودنسی و بنیاد ملی نخبگان را نیز در کارنامه خویش دارد. دکتر مهدی فهیمی هنزائی همواره در کنفرانس ها و سمینارهای تخصصی شرکت نموده و سعی در ارتقای دانش و تخصص خود و بهره گیری از دانش روز در درمان بیماران داشته است. دکتر فهیمی هنزائی توانسته است با سال ها تجربه در درمان ارتودنسی و با سال ها سابقه درخشان به یکی از بهترین متخصصان ارتودنسی تبدیل شود. تلاش ایشان بر این بوده است که از به روزترین و جدیدترین روش های درمانی ارتودنسی در درمان های خود استفاده کند. دکتر فهیمی هنزائی در زمینه انواع ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی، ارتودنسی نامرئی و شفاف به خدمات رسانی می پردازند. مطب دکتر فهیمی هنزائی در ستارخان تهران قرار دارد. ایشان در مطب، اطلاعات لازم در زمینه درمان ارتودنسی و نیز تمامی مراحل انجام کار را به بیماران عزیز توضیح می دهند و در طول زمان درمان هم در صورت بروز هر گونه مشکل در خدمت عزیزان هستند. آدرس مطب و تلفن دکتر مهدی فهیمی هنزائی برای سهولت دسترسی به ایشان قرار داده شده است:

آدرس مطب دکتر مهدی فهیمی هنزائی: تهران، ميدان صادقيه، خيابان ستارخان، قبل از پل يادگار امام (بازارچه سنتى ستارخان)، جنب فرش شاهكار مشهد، پلاك ٣، طبقه اول، واحد اول

تلفن: 44205192 – 09352553931

ارتودنسی نامرئی و بهترین متخصصان ارتودنسی

دکتر احسان ابویی مهریزی: دکتر احسان مهریزی یکی از بهترین متخصصان ارتودنسی در تهران است که با حدود 14 سال سابقه درخشان در زمینه ارتودنسی توانسته به بیماران بسیاری در زمینه درمان ناهنجاری های فکی و دندانی کمک کند. دکتر مهریزی دارای بورد تخصصی ارتودنسی بوده و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران نیز می باشد. دکتر مهریزی در طول سال ها خدمات رسانی در زمینه ارتودنسی دارای دانش، تخصص و تجربه لازم برای درمان بیماران با نامرتبی های دندانی کم تا شدید هستند. همچنین ایشان جراحی های ارتودنسی برای بزرگسالان و کودکان را نیز انجام می دهند. خدماتی که دکتر احسان مهریزی ارائه می دهد شامل: ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی دیمون و ارتودنسی نامرئی می باشد. مطب دکتر مهریزی در سعادت آباد تهران واقع شده است و ایشان تلاش می کند از جدیدترین و به روزترین روش ها برای درمان ارتودنسی بهره گیرد. برای دسترسی راحت تر به این متخصص ارتودنسی آدرس مطب و تلفن ایشان را برای شما آورده ایم:

آدرس مطب دکتر احسان مهریزی: تهران، تقاطع سعادت آباد و بلوار دریا، نبش توحید چهارم، پلاک 4، طبقه اول

تلفن: 88376343 – 09398063591 جهت ارسال پیام در واتساپ

دکتر هادی درویش پور کاخکی: دکتر هادی درویش پور یکی دیگر از متخصصان ارتودنسی در تهران می باشد که دارای بیش از 20 سال سابقه کار و فعالیت در زمینه درمان ارتودنسی است. دکتر درویش پور دارای مدرک دکترای تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت است. همچنین ایشان دارای رتبه اول بورد تخصصی در ایران می باشد و توسط وزیر بهداشت و رئیس سازمان نظام پزشکی ایران مورد تقدیر قرار گرفته است. دکتر درویش پور انواع ارتودنسی های ثابت، متحرک و نامرئی را برای بیماران انجام می دهد. دکتر درویش پور جهت خدمت رسانی بیشتر به بیماران 3 مطب در 3 نقطه شهر تهران دایر کرده اند. یک مطب در قیطریه و شمال تهران، یک مطب در فاطمی و مرکز تهران و سومی در دهکده المپیک و غرب تهران که در ذیل آدرس و تلفن هر یک از مطب ها آورده شده است:

مطب قیطریه: تهران، قیطریه، ابتدای بلوار صبا، کوچه خلیلی، پلاک 195، ساختمان دیبا، طبقه دوم روزهای پنجشنبه صبح و دوشنبه عصر

تلفن: 22243679 – 22243702

مطب فاطمی: تهران، میدان فاطمی، ضلع جنوب شرقی میدان (نبش جویبار)، ساختمان گراد، پلاک 45، طبقه اول

تلفن: 88906560 – 88852614 – 09376120201

مطب دهکده المپیک: تهران، میدان المپیک، ضلع جنوب غربی، کوچه اداره برق روزهای یکشنبه و چهارشنبه عصر

تلفن: 44161123 – 44161120

دکتر محمد رضا بدیعی: دکتر محمد رضا بدیعی یکی از متخصصان ارتودنسی در تهران است. دکتر بدیعی دارای مدرک دکترای تخصصی ارتودنسی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بوده و دارای بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت نیز می باشد. دکتر بدیعی انواع درمان های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی را انجام داده و سعی بر آن دارد تا از جدیدترین روش ها در درمان بیماران بهره گیرد. دکتر بدیعی دارای 2 مطب یکی در جردن و شمال تهران و دیگری در نسیم شهر در جنوب غربی استان تهران می باشد که آدرس و شماره تلفن هر یک را در زیر قرار داده ایم:

مطب جردن: تهران، جردن، پایین تر از میرداماد، پلاک ۸۸، برج نگین، طبقه ۹، واحد ۹۰۸

تلفن: 88770962 – 88770961

مطب نسیم شهر: نسیم شهر، خیابان امام خمینی، بین خیابان ۱۲متری دوم و سوم، خیابان شهید حسن خان احمدلو، پلاک ۴۹

تلفن: 56775347

دکتر مسعود داودیان: دکتر مسعود داودیان جزء بهترین متخصصان ارتودنسی در تهران است. دکتر داودیان دوره 6 ساله دندانپزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به اتمام رسانده و با رتبه نخست وارد دوره تخصصی ارتودنسی گردید. دکتر داودیان دارای بورد تخصصی ارتودنسی بوده و عضو بنیاد ملی نخبگان  و عضو هیئت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایران نیز می باشد. دکتر داودیان دارای بیش از 12 سال سابقه فعالیت در زمینه درمان ارتودنسی است. ایشان برای خدمت رسانی بیشتر به بیماران 3 مطب را دایر کرده است و سعی نموده در این مراکز از بروزترین تجهیزات و جدیدترین دانش ها برای درمان بیماران استفاده نماید که در ادامه آدرس و تلفن هر یک را آورده ایم:

مطب زعفرانیه: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، نبش خیابان ب، ساختمان پزشکان ب، طبقه اول، واحد 4

تلفن: 26293326 – 26231688 – 22010333

مطب ستارخان: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

تلفن: 66520980 – 66520965

مطب شریعتی: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

تلفن: 22879486 – 26710760

نظر

 • صالحی
  1403/03/27 در 06:49

  سلام. من برای دخترم که ۱۴ سال داره، میخواستم ارتودنسی نامرئی انجام بدم. به نظرتون کدام روش مناسب تر هست؟

 • محله ما
  1403/03/30 در 10:49

  سلام و عرض ادب
  شما می تونید با مطب دکتر فهیمی هنزائی تماس بگیرید و در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت کنید.
  موفق باشید

 • امیریان
  1403/04/02 در 10:36

  ممنونم از راهنمایی های شما. لطفاً بهترین دکترهای دندانپزشک در زمینه ارتودنسی نامرئی در شهر تهران معرفی بفرمایید و آدرس و تلفن مطب هایشان را در سایت قرار دهید. با تشکر

  • محله ما
   1403/04/03 در 17:25

   با سلام و عرض ادب
   در آینده ای نزدیک ان شاالله بهترین دکترهای دندانپزشک در زمینه ارتودنسی نامرئی در شهر تهران خدمت شما و خوانندگان عزیز معرفی می نمایید.
   موفق باشید

 • اکرمی
  1403/04/04 در 08:52

  به نظر من بهترین مزیت ارتودنسی نامرئی اینکه محدودیتی در خوردن و آشامیدن ایجاد نمی کند. بر خلاف ارتودنسی ثابت، در ارتودنسی نامرئی متحرک پلاک ها را قبل از خوردن و آشامیدن از دهان خارج می کنیم و پس از تمیز کردن دندان ها، آن ها را سر جای خود قرار می دهیم.

 • هاشمی
  1403/04/12 در 07:13

  سلام . توجه کنید عموما ارتودنسی نامرئی بین 6 الی ۱۸ ماه طول می کشه و معمولا ارتودنسی نامرئی برای نا منظمی های خفیف دندان استفاده می شود و برای ناهنجاری های شدید دندانی مناسب نیست.

 • محسنی
  1403/04/14 در 18:44

  با سلام و عرض ارادت. دوستان توجه داشته باشید که پس از مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی نامرئی، ابتدا یک معاینه کلی از دندان های شما و میزان ناهنجاری دندان ها به عمل می آید. بعد یک عکس رادیولوژی از دندان های شما گرفته می شود و بایستی تمام پوسیدگی های احتمالی دندان های شما برطرف گردد. در مرحله بعدی و پس از رفع پوسیدگی های دندانی، جرمگیری و فلوراید تراپی نیز انجام می گیرد. انجام تمامی این اقدامات قبل از انجام ارتودنسی نامرئی بدین منظور است که در طول درمان ارتودنسی نامرئی، دندان ها با مشکلی مواجه نشوند و این خیلی مهم است.

 • صدری
  1403/04/22 در 10:32

  عالی بود. ممنون از مطالب خوبی که در این وبسایت ارائه دادید. موفق باشید.

 • حیدری
  1403/04/24 در 15:10

  سلام وقت بخیر. هر چه سن کودک کمتر است ارتودنسی ثابت برای او مناسب تر است و برای نوجوانان و جوانان و بزرگسالان می توان از ارتودنسی نامرئی هم بهره گرفت.

افزودن دیدگاه