محله ها و شهرک های منطقه 22 تهران

جدیدترین منطقه در شهر تهران ، منطقه 22 می باشد که از شرق در مجاورت منطقه 5 و از جنوب در مجاورت منطقه 21 واقع شده است. از شمال هم که به رشته کوه های البرز منتهی می شود و در غرب منطقه هم استان البرز و شهر کرج قرار دارد. این منطقه که قطب گردشگری شهر تهران لقب گرفته است، پهناورترین منطقه تهران نیز می باشد و در مقایسه با دیگر مناطق پایتخت آب و هوای بهتری نیز دارد. منطقه 22 از نظر بافت مسکونی و بافت تجاری به سرعت در حال رشد است. ما در این مجال به معرفی محله ها و شهرک های این منطقه دوست داشتنی می پردازیم.

شهرک گلستان (شهرک راه آهن)

برای شهرک راه آهن می توان گفت قدیمی ترین محله در منطقه 22 تهران می باشد که چند سالی است که با نام شهرک گلستان شهرت یافته است. شهرک گلستان در شرق دریاچه خلیج فارس و درجنوب اتوبان خرازی قرار دارد. از مزایای شهرک گلستان آب و هوای مطلوب و دسترسی سریع و آسان آن به اتوبان شهید خرازی و آزادگان است. همچنین به دریاچه چیتگر نیز بسیار نزدیک است. بلوار امیرکبیر، بلوار کاج، بلوار گلها، بلوار اقاقیا، بلوار هوانیروز، بلوار کوهک از جمله خیابان های اصلی شهرک گلستان هستند. شهرک گلستان را به دو بخش شهرک گلستان شرقی و شهرک گلستان غربی تقسیم بندی می کنند. قسمت شرق بلوار کاج تا اتوبان آزادگان را گلستان شرقی و قسمت غرب بلوار کاج تا بلوار طبیعت را گلستان غربی می نامند. شهرک گلستان علاوه بر کاربری مسکونی کاربری تجاری و اداری زیادی نیز دارد.

برای کسب اطلاعات کامل شهرک گلستان مقاله “شهرک گلستان در منطقه 22 شهر تهران” را مطالعه نمایید.

شهرک گلستان (شهرک راه آهن)

شهرک شهید باقری

شهرک شهید باقری از قدیمی ترین و بزرگترین پروژه های منطقه 22 تهران است که در شمال اتوبان شهید خرازی قرار دارد. شهرک شهید باقری در مجاورت آبشار تهران و در قسمت غربی آبشار واقع شده است. همچنین شهرک باقری دید بسیار خوبی به دریاچه خلیج فارس و اتوبان خرازی دارد. یکی از ویژگی های خوب شهرک باقری آب و هوای بسیار خوب و مطلوب آن است. علاوه بر این ها، بیمارستان مغز و اعصاب پروفسور سمیعی نیز در شهرک شهید باقری واقع شده است و ساخت و ساز آن رو به اتمام می باشد. شهرداری منطقه 22 تهران و دانشگاه پیام نور تهران غرب نیز در این شهرک قرار گرفته اند. در آغاز این شهرک متعلق به تعاونی نیروی زمینی سپاه بوده است اما بعدا امتیاز آن به بخش خصوصی، شرکت تعاونی سازمان آتش نشانی و تعاونی نظام پزشکی واگذار می شود. شهرک شهید باقری از نظر امکانات نیز می توان گفت تکمیل می باشد. به این معنی که ساکنان این شهرک می توانند نیاز روزمره خود را در همین شهرک برطرف نمایند و نیازی به خارج شدن از شهرک ندارند. امکاناتی از قبیل : بازار میوه و تره بار شهرداری، مسجد، مدرسه از جمله امکانات رفاهی شهرک باقری است. مسیر دسترسی به شهرک شهید باقری بسیار آسان است و از طریق اتوبان خرازی و مسیر آبشار به راحتی امکان پذیر است. همچنین این شهرک دسترسی آسانی به اتوبان تهران کرج دارد.

این شهرک دارای دو بافت قدیمی و جدید است. ساخت و ساز و پیش فروش بافت قدیمی شهرک باقری از حدود 20 سال پیش آغاز شده بود. در بافت قدیمی شهرک باقری شاهد آپارتمان های 4 طبقه و 6 طبقه در 244 بلوک هستیم. آپارتمان های 4 طبقه فاقد آسانسور هستند ولی آپارتمان های 6 طبقه آسانسور نیز دارند. هر طبقه از آپارتمان ها 3 واحد دارند و متراژ هر واحد از 68 متر تا 90 متر می باشد و در سال 83 تحویل مالکان آن شده است. اما بافت جدید شهرک شهید باقری در قالب برج های مسکونی 12 الی 20 طبقه در غرب این شهرک پدیدار شده است. این برج ها شامل برج های سفید شهرک باقری منطقه 22 و نیز برج های سما شهرک باقری می شوند که در ادامه به معرفی این پروژه ها نیز می پردازیم.

شهرک شهید باقری

مجتمع مسکونی سما

مجتمع مسکونی سما در شمال بزرگراه خرازی و در غرب شهرک شهید باقری در دنج ترین قسمت آن قرار گرفته است. این پروژه متعلق به تعاونی نیروی زمینی سپاه است و سازنده آن شرکت ظفرکار است. مجتمع مسکونی سما در قالب 12 برج 15 طبقه ساخته شده که در هر برج از این 15 طبقه ، 2 طبقه پارکینگ، یک طبقه همکف به لابی و 12 طبقه مسکونی است. تعداد واحدها و متراژ برج های سما در طبقات 1 تا 8 هر طبقه 6 واحد دو خوابه و در طبقات 9 تا 15 هر طبقه 4 واحد سه خوابه می باشد و متراژ واحد ها از 96 متر تا 137 متر متغیر است. از ویژگی های خوب مجتمع سما می توان به دنج و ساکت بودن آن ، دید بسیار خوب آن به دریاچه خلیج فارس و اتوبان همت اشاره کرد. برج های سما دسترسی خوبی از طریق اتوبان خرازی، حکیم و اتوبان تهران کرج دارد. همچین در فاصله بسیار کمی از آبشار تهران واقع شده است. علاوه بر این، مجتمع مسکونی سما دارای امکانات کاملی از قبیل: فضای سبز، امکانات آموزشی و مسجد، سالن ورزشی، نگهبان 24 ساعته در لابی می باشد. برج های سما در سال 94 تحویل مالکان آن شده است.

برج های مسکونی سما

مجتمع مسکونی سما 2

مجتمع مسکونی سما 2 نیز در غرب شهرک شهید باقری قرار دارد. این برج ها نیز در شمال اتوبان خرازی و تقریبا در انتهای این اتوبان واقع شده اند. این پروژه متعلق به تعاونی نیروی زمینی سپاه است. این مجتمع مسکونی در قالب 5 برج ساخته شده که 7 و 10 طبقه ای هستند. هر طبقه شامل 6 واحد است و متراژ واحد ها از 95 متر الی 105 متر و دو خوابه هستند. برج های سما 2 یا همان الماس در سال 96 تحویل مالکین آن شده اند.

برج های سفید آبشار

برج های سفید در شمال اتوبان خرازی و در قسمت غربی شهرک شهید باقری واقع شده است. مجموعه برج های سفید از پروژه های شخصی ساز و جزء لوکس ترین پروژه های مسکونی منطقه 22 می باشد و در قالب 6 برج از A1 تا A6 نامگذاری شده است. هر یک از برج ها 20 طبقه و دارای 19 طبقه مسکونی و یک طبقه لابی هستند. از این 6 برج ، 4 برج به صورت تیپ A و 2 برج به صورت تیپ B ساخته شده است. تیپ A هر طبقه 5 واحد دو خوابه با متراژ 105 تا 135 می باشد و تیپ B هر طبقه 4 واحد سه خوابه با متراژ 145 تا 160 هست. مجموعه برج های سفید دارای 4 طبقه پارکینگ مشترک با گنجایش حدود 600 خودرو می باشد.

امکانات رفاهی برج های سفید شامل : لابی اصلی، لابی مجزا برای هر بلوک، نگهبان در هر لابی، 2 عدد باند هلیکوپتر، سالن اجتماعات به صورت دو سالن مجزا با امکانات پذیرایی، هایپر مارکت، سالن بیلیارد، بدنسازی، امکانات ورزشی، استخر، سونا، جکوزی، مهد کودک، رستوران و کافی شاپ، واحدهای تجاری، سیستم تصفیه فاضلاب می باشد.

برج های سفید آبشار

شهرک امام رضا (ع) یا شهرک چیتگر

شهرک امام رضا (ع) یا شهرک چیتگر بزرگترین پروژه مسکونی منطقه 22 است که در غرب دریاچه خلیج فارس قرار گرفته است. امتیاز شهرک چیتگر و سازنده آن بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی (بتاجا) می باشد. شهرک چیتگر در شمال اتوبان حکیم و در جنوب اتوبان خرازی واقع شده و بنابراین دسترسی بسیار خوبی هم از اتوبان حکیم و هم اتوبان همت و نیز اتوبان تهران کرج دارد. علاوه بر دسترسی آسان از طریق بزرگراه ها به شهرک امام رضا (ع)، این شهرک موقعیت ویژه ای نیز دارد. در جنوب شهرک چیتگر باغ گیاه شناسی و پارک چیتگر قرار دارد؛ در شمال آن شهربازی هزار و یک شهر؛ در شرق آن بازار بزرگ ایران (ایران مال) و دریاچه خلیج فارس (چیتگر) وجود دارد. بنابراین موقعیت مکانی شهرک چیتگر بسیار فوق العاده است.

شهرک چیتگر (شهرک امام رضا (ع) ) به سه بخش تقسیم می شود. پهنه A یا بوستان، پهنه B یا سروستان و پهنه C یا نارنجستان

پهنه A یا بوستان قسمت جنوب شرقی شهرک چیتگر را شامل می شود. این پروژه 21 برج است که 20 برج آن در قالب برج های پامچال و ارکیده ساخته و تحویل داده شده است. این برج ها 21 تا 44 طبقه هستند و در هر طبقه 4 الی 8 واحد وجود دارد. متراژ واحدها از 80 متری تا 250 متر دو خوابه و سه خوابه هستند. برای رفاه حال ساکنان این برج ها امکاناتی نظیر: فضای سبز، امکانات آموزشی، ورزشی در نظر گرفته شده است.

پهنه B یا سروستان بخش شمالی شهرک چیتگر را تشکیل می دهد. این پهنه هنوز در قسمت اسکلت است و 6 برج آن پیش فروشش انجام گرفته است.

پهنه C یا نارنجستان قسمت غربی شهرک چیتگر را شامل می شود. این پهنه در قالب 8 بلوک ساخته می شود. این 8 برج توسط تعاونی های مختلفی ساخته می شوند. 2 بلوک توسط تعاونی پدافند هوایی (شامل 2 برج 30 و 40 طبقه)، 4 بلوک توسط تعاونی مسکن اداره مهندسی نزاجا (شامل 4 برج 40 طبقه)، 1 بلوک به نام برج مرجان توسط تعاونی نیروی دریایی (شامل دو برج دوقلو که مرتفع ترین برج های شهرک هستند) و 1 بلوک توسط تعاونی نیروی هوایی (شامل دو برج دوقلو 30 و 40 طبقه).

شهرک امام رضا یا شهرک چیتگر

شهرک شهید خرازی

شهرک شهید خرازی در غرب دریاچه خلیج فارس قرار گرفته است. شهرک شهید خرازی از شرق به شهرک چیتگر یا امام رضا (ع) و از غرب به شهرک دانشگاه شریف و از جنوب به شهرک آتی شهر محدود می شود. ساخت مجتمع مسکونی شهید خرازی را تعاونی های مختلفی بر عهده دارند. این تعاونی ها شامل 5 تعاونی اصلی است که هر کدام زیرمجموعه هایی دارند. مجری پروژه شهید خرازی بنیاد تعاون سپاه می باشد و تعاونی مسکن آماد و پشتیبانی، تعاونی مسکن هوا فضا، تعاونی مسکن نیروی زمینی و… از جمله سازندگان آن هستند. مجتمع شهید خرازی شامل 44 بلوک است که برج های این بلوک ها از 17 تا 32 طبقه دارند و هر طبقه 6 واحد دارد. متراژ آن ها از 100 متر تا 127 متر و دو خوابه است. برج های خرازی امکاناتی مانند: پارکینگ و انباری طبقاتی، سالن ورزشی، هلی پد و نیز مجتمع تجاری دارند. همچنین از مزایای مجتمع شهید خرازی دسترسی آسان و سریع به اتوبان همت و حکیم است. چون شهرک شهید خرازی در محدوده وردآورد قرار گرفته و از شمال به اتوبان خرازی و از جنوب به اتوبان حکیم منتهی می شود و نیز به اتوبان تهران کرج نیز بسیار آسان دسترسی دارد.

شهرک شهید خرازی

شهرک نمونه

شهرک نمونه سپاه در ضلع شمال اتوبان خرازی و نیز شمال شهرک گلستان یا شهرک راه آهن و در محله آبشار تهران واقع شده است. از مزایای شهرک نمونه دسترسی آسان به اتوبان همت است. همچنین دسترسی بسیار خوبی به شهرک گلستان داشته و به آبشار تهران نیز بسیار نزدیک است. علاوه بر این، خانه های شهرک نمونه به دلیل موقعیتی که در شمال شرقی دریاچه خلیج فارس و در ارتفاع قرار دارند، چشم انداز بسیار زیبایی به دریاچه چیتگر دارند. این شهرک دارای دو فاز قدیمی و جدید است و در کل 17 بلوک را شامل می شود که 13 بلوک آن مربوط به فاز قدیمی و 4 بلوک آن مربوط به فاز جدید است.

شهرک نمونه

شهرک امید دژبان

شهرک امید دژبان در مجاورت شهرک نمونه، در ضلع شمال اتوبان خرازی و نیز شمال شهرک گلستان یا شهرک راه آهن و در نزدیکی آبشار تهران واقع شده است. این پروژه توسط تعاونی مسکن ارتش ساخته شده است. از مزیت های شهرک امید دژبان دسترسی آسان به اتوبان همت و نیز به بلوار هاشم زاده که از خیابان های اصلی شهرک گلستان است، می باشد. خانه های شهرک امید دژبان نیز مانند شهرک نمونه، چشم انداز بسیار زیبایی به دریاچه چیتگر دارند.

شهرک امید دژبان

شهرک شهاب

شهرک شهاب شهر یا به طور اختصار شهرک شهاب در شمال بزرگراه همت در منطقه 22 واقع شده است. این پروژه توسط تعاونی مسکن نیروی هوایی ارتش ساخته شده و دارای دو فاز قدیمی و جدید است. 7 بلوک در فاز قدیمی و 4 بلوک در فاز جدید وجود دارد. از مزایای شهرک شهاب نزدیک بودن آن به مجموعه تفریحی آبشار تهران و لتمال کن است. همچنین دسترسی بسیار خوبی به اتوبان همت دارد. به علاوه، خانه های این شهرک چشم انداز زیبایی به دریاچه خلیج فارس دارد.

شهرک شهاب

برج های مسکونی عرفان

مجتمع مسکونی عرفان در شمال دریاچه چیتگر واقع شده و سازنده آن تعاونی آ. اس. پ است. برج های عرفان شامل 4 بلوک است که هر بلوک 2 برج دارد و جمعا 8 برج است که از 16 تا 24 طبقه و هر طبقه 6 واحد دارد. متراژ واحدها از حدود 100 متر تا 250 متر است و به صورت واحدهای دو خوابه، سه خوابه و چهار خوابه ساخته شده است.  برج های عرفان امکانات رفاهی زیادی مانند: فضای سبز، مهد کودک، فضای بازی کودکان، پیست دوچرخه سواری، کتابخانه، سالن اجتماعات، سوپرمارکت، عابر بانک، تاکسی سرویس و … می باشد. برج های عرفان دسترسی خوبی به اتوبان همت و حکیم نیز دارد.

برج های عرفان

برج های مسکونی آسمان

برج های آسمان در شمال دریاچه خلیج فارس و جنب اتوبان خرازی واقع شده اند. بنابراین برج های آسمان دسترسی بسیار خوبی به اتوبان خرازی دارند. این پروژه متعلق به سپاه است و 22 برج را شامل می شود که هر کدام 20 طبقه و هر طبقه 8 واحد دارند. متراژ این برج ها از 100 متر تا 118 متر و دو خوابه اند. برج های آسمان در سال 95 تحویل مالکان گردیده است. این برج ها چشم انداز بسیار زیبایی به دریاچه چیتگر و از سمت دیگر به اتوبان همت دارند. لابی های مجهز و نگهبانی 24 ساعته و وجود خود پرداز از ویژگی های برج های آسمان است.

برج های آسمان

شهرک شهید صیاد شیرازی

مجتمع مسکونی شهید صیاد شیرازی در شمال غربی دریاچه خلیج فارس قرار دارد و متعلق به ستاد کل نیروهای مسلح است. مجتمع صیاد در دو فاز 1 و 2 ساخته و تحویل مالکان آن شده است. فاز یک مجتمع صیاد شامل 9 بلوک 14 تا 17 طبقه است و از 80 متر تا 180 متراژ را در بر می گیرد و در سال 89 تحویل شده است. فاز دو برج های صیاد شامل 7 برج 19 طبقه است که هر طبقه 8 واحد دارد. واحدهای 115 تا 160 متری دو خوابه و سه خوابه دارد. برج های صیاد نیز دارای امکانات سالن اجتماعات، فضای سبز، محوطه بازی کودکان و واحدهای تجاری در زیر برج ها جهت رفع نیاز اهالی است. این واحدها در سال 95 تحویل مالکان شده است. برج های صیاد دسترسی بسیار خوبی به اتوبان همت دارند.

مجتمع شهید صیاد شیرازی

مجتمع مسکونی ایزد یار

برج های ایزد یار در شمال شرقی دریاچه خلیج فارس و جنب میدان موج قرار دارند. مجتمع ایزد یار در سه فاز توسط تعاونی نمونه ایزدیار ساخته شده است. فاز اول آن در اواخر دهه 80 تحویل شده است و فاز 3 برج های ایزد یار شامل 3 برج در 25 طبقه و هر طبقه 4 واحد است. این واحد ها با متراژ 145 تا 155 متر است و سه خوابه می باشند. این برج ها امکانات کاملی مانند: لابی مجلل، استخر و سونا و همچنین سوپرمارکت، نانوایی و تاکسی سرویس دارند. از مزایای برج ایزدیار فاصله نزدیک آن از مجموعه بام لند و ساحل شرقی دریاچه چیتگر است و دسترسی آسانی نیز از اتوبان خرازی دارد.

مجتمع مسکونی ایزد یار

مجتمع مسکونی امام حسن مجتبی (ع)

برج های امام حسن مجتبی (ع) در قسمت شرقی دریاچه خلیج فارس قرار گرفته است. این پروژه متعلق به تعاونی مسکن ستاد مشترک ارتش است. از مزایای آن فاصله اندک تا مجتمع بام لند و و فاصله بسیار کوتاه تا ساحل شرقی دریاچه چیتگر که ساحلی شنی و بسیار زیباست می باشد. همچنین چشم انداز زیبایی به دریاچه چیتگر و پارک چیتگر دارد. مجتمع امام حسن (ع) شامل 4 برج است که هر کدام 21 طبقه دارد و هر طبقه 6 واحد است و واحدهای دو خوابه و سه خوابه از 85 متر الی 250 متر دارد. این برج ها امکانات بسیار زیادی از قبیل: 4 لاین آسانسور، سالن اجتماعات، سالن های ورزشی، پرورش اندام، بیلیارد، تنیس را دارا می باشند. قابل ذکر است که در این برج ها سعی شده از تجهیزات و وسایل کم مصرف استفاده شود.

مجتمع مسکونی امام حسن مجتبی (ع)

برج های نگین آبشار

برج های نگین آبشار منطقه 22 متعلق به تعاونی جهاد کشاورزی است. نگین آبشار در شمال دریاچه خلیج فارس و شمال اتوبان خرازی و ضلع غربی میدان خرم آباد قرار دارد. از مزایای برج های نگین آبشار آب و هوای بسیار خوب و چشم انداز فوق العاده به دریاچه چیتگر و کوه ها و برج های منطقه و نیز نزدیکی به مجتمع تجاری رزمال و بیمارستان تریتا است. برج های نگین آبشار 2 برج 17 طبقه است که هر طبقه 6 واحد داشته و متراژی از 80 متر تا 125 متر را شامل می شوند.

برج های نگین آبشار

برج های دوقلوی خاتم

برج های دوقلوی المپیک که به برج های خاتم شهرت دارد، در ضلع جنوب شرقی میدان المپیک و جنب بوستان جوانمردان واقع شده است. این پروژه به تعاونی خاتم الانبیا تعلق دارد. این دو برج در 22 طبقه که هر طبقه 8 واحد است، متراژی از 150 متر تا 270 متر را در بر می گیرد. این برج ها بسیار شیک و با متریال بسیار خوبی ساخته شده و دارای امکاناتی نظیر: 12 لاین آسانسور، فضای سبز، سالن آمفی تئاتر، سینما، استخر و… می باشد. این واحدها در سال 96 تحویل مالکان آن شده است. برج های دوقلوی المپیک خاتم دسترسی بسیار آسانی از طریق اتوبان حکیم و همت دارد.

برج های دوقلو لوکس خاتم

برج پاریز

برج پاریز منطقه 22 در ضلع غربی دریاچه خلیج فارس خیابان حدادی، روبروی برج های امین قرار دارد. از مزایای برج های پاریز مجاورت با پارک چیتگر و مجتمع تجاری ایران مال یا بازار بزرگ ایران و نیز همجواری با شهرک چیتگر یا شهرک امام رضا (ع) است. برج پاریز توسط تعاونی صنعت نفت ساخته شده است. برج پاریز شامل 3 برج است که هر کدام 23 طبقه و هر طبقه 4 واحد دارد و از متراژ 105 متر تا 320 متر در دو خواب و سه خواب دارد. امکاناتی نظیر استخر و سونا و جکوزی قرار است به زودی برای این برج ها راه اندازی شود.

برج پاریز

مجتمع مسکونی پاسارگاد

مجتمع مسکونی پاسارگاد در شمال دریاچه چیتگر و جنوب اتوبان خرازی و غرب میدان ساحل جنب خیابان شمس تبریزی واقع شده است. برج پاسارگاد متعلق به وزارت دفاع است و چشم انداز زیبایی به دریاچه خلیج فارس دارد. علاوه بر این، این برج نمای زیبایی هم دارد. این برج 16 طبقه و هر طبقه 3 تا 4 واحد دارد. متراژ این واحد ها بین 100 تا 170 متر و دو خوابه و سه خوابه می باشد. در زیر برج نیز تعدادی واحد تجاری در نظر گرفته شده است.

مجتمع مسکونی پاسارگاد

برج مسکونی آرتمیس

برج آرتمیس در بلوار کوهک و در شرق دریاچه چیتگر قرار دارد. برج مسکونی آرتمیس در مجاورت اتوبان آزادگان واقع شده و دسترسی خوبی به این اتوبان دارد. نام این برج از نام اولین دریاسالار زن ایرانی گرفته شده است. این پروژه متعلق به تعاونی کارمندان دریانوردی است. برج مسکونی آرتمیس 25 طبقه است که هر طبقه 6 واحد دارد. متراژ واحدها نیز از 100 متر تا 117 متر و دو خوابه است. از مزایای برج آرتمیس دسترسی آسان آن از طریق اتوبان همت و حکیم و نیز اتوبان آزادگان است. همچنین نزدیکی به پاساژ طوبی از دیگر ویژگی های این برج است. واحد های این برج در سال 95 تحویل مالکان آن شده است.

برج مسکونی آرتمیس کوهک

در سایت راهنمای شهری محله ما، مراکز آموزشی و فرهنگی، پزشکی و درمانی، تفریحی و ورزشی، تجاری و گردشگری، مراکز عمومی و خدماتی در مناطق 22 گانه شهر تهران معرفی شده است. شما همشهریان عزیز هم اگر صاحب کسب و کاری هستید، می توانید کسب و کار خود را در وب سایت محله ما ثبت نمایید تا سایر ساکنین محله های تهران از آدرس و تلفن و موقعیت کسب و کار و خدمات شما اطلاع پیدا کنند.

بیشتر مطالعه کنید:

شهرک گلستان در منطقه ۲۲ شهر تهران

معروفترین مجتمع های تجاری منطقه 22

دیدگاه ها

  • حسین خانی
    1402/12/28 در 16:49

    سلام تشکر بابت معرفی خیلی خوب محله ها و شهرک های منطقه 22 تهران.

افزودن دیدگاه