حمل و نقل عمومی در منطقه22 تهران

وضعیت حمل و نقل عمومی در منطقه 22 تهران چگونه است؟

با توجه به روند فزاینده و رو به رشد شهرنشینی به خصوص در جوامعی که در حال توسعه هستند، نقش سیستم حمل و نقل عمومی بسیار مهم و پررنگ می شود. سیستم حمل و نقل عمومی در ایجاد قانون مداری و محیطی مطلوب برای زندگی نقش بسزایی دارد و نیز باعث ایجاد ساختاری یکپارچه و منظم در رفت و آمدهای روزانه می شود. بنابراین گسترش فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل همگانی سبب برقراری آرامش بیشتری برای مردم جامعه خواهد شد. وسایل حمل و نقل عمومی از عوامل رفاه ساکنین هر منطقه و محله ای محسوب می شود. هر چه وضعیت حمل و نقل عمومی در منطقه یا شهری بهتر و مناسب تر باشد، میزان استفاده از خودروی شخصی کاهش یافته و سبب صرفه جویی در میزان مصرف سوخت شده و هوای آن شهر نیز پاکتر می شود.  در صورتی که از حمل و نقل عمومی استفاده درست و مناسبی نشود، مشکلاتی از قبیل : افزایش بار ترافیکی در خیابان ها، تداخل حرکت سواره و پیاده، آشفتگی بصری و روانی و… به وجود خواهد آمد.

از طرفی منطقه 22 جزء جدیدترین مناطق تهران به شمار می آید. این منطقه وسعت بسیاری دارد و در حال رشد و توسعه و ساخت و ساز می باشد. این منطقه از برج های انبوه بسیاری تشکیل شده و روز به روز بر تعداد ساکنین این منطقه افزوده می شود. با رشد هر چه بیشتر ساخت و سازها و سکنه منطقه 22، نیاز این منطقه به وسایل حمل و نقل عمومی نیز افزایش پیدا می کند. معمولا مناطقی که جدید هستند و یا در دست توسعه و ساخت و ساز می باشند، به دلیل اینکه هنوز ساکنین زیادی ندارند، وضعیت حمل و نقل عمومی در آن ها چندان رضایت بخش نیست. وسایل حمل و نقل عمومی معمولا خطوط اتوبوسرانی، تاکسیرانی و خطوط مترو را در بر می گیرد. منطقه 22 تهران نیز همانند سایر مناطق از یک سری محله ها تشکیل شده است که بعضی از این محله ها قدیمی تر هستند. محله هایی مانند : شهرک گلستان که قبلا با نام شهرک راه آهن شهرت داشته ، شهرک شهید باقری، کوهک و یا دهکده المپیک از محله های نسبتا قدیمی تر در منطقه 22 تهران به شمار می روند و وضعیت حمل و نقل عمومی در این محله ها بهتر است. حمل و نقل عمومی در محله های قدیمی تر به دلیل شکل گرفتن محله و ساکن شدن اهالی آن، به خوبی جریان دارد و رشد کرده است. اما یک سری محله ها هم وجود دارند که هنوز حمل و نقل عمومی در آنها راه اندازی نشده است و نیاز هست که افراد وسیله شخصی داشته باشند و یا به سختی تردد نمایند. البته در سایر محله ها و محله ها و شهرک های جدیدتر نیز با سکونت ساکنان آن و روند رو به افزایش جمعیت این محله ها، قطعا حمل و نقل نیز رشد و توسعه پیدا خواهد کرد.

در سایت راهنمای شهری محله ما، مراکز آموزشی و فرهنگی، پزشکی و درمانی، تفریحی و ورزشی، تجاری و گردشگری، مراکز عمومی و خدماتی در مناطق 22 گانه شهر تهران معرفی شده است. شما همشهریان عزیز هم اگر صاحب کسب و کاری هستید، می توانید کسب و کار خود را در وب سایت محله ما ثبت نمایید تا سایر ساکنین محله های تهران از آدرس و تلفن و موقعیت کسب و کار و خدمات شما اطلاع پیدا کنند.

حمل و نقل عمومی منطقه 22 تهران

خطوط مترو منطقه 22 تهران

در حال حاضر با وجود خطوط مترو چیتگر، مترو ایران خودرو و مترو وردآورد که در منطقه 22 واقع شده اند، حمل و نقل عمومی در این منطقه بسیار آسانتر شده است. مترو چیتگر در خط 5 مترو در کیلومتر 8 اتوبان تهران – کرج در نزدیکی پارک چیتگر و بلوار کوهک قرار گرفته بنابراین دسترسی ساکنین این محله آسانتر می شود. مترو ایران خودرو در کیلومتر 14 اتوبان تهران – کرج است و دسترسی بسیار خوبی به شهرک سرو آزاد یا آزاد شهر و نیز پارک جنگلی چیتگر دارد. مترو وردآورد نیز در کیلومتر 16 اتوبان تهران – کرج قرار دارد و برای ساکنین آنجا دسترسی حمل و نقلی خوبی را فراهم می کند.

خطوط اتوبوسرانی نیز در منطقه 22 به خصوص در محله های با قدمت بیشتر فعال است که در ادامه به خطوط اتوبوسرانی در منطقه 22 اشاره می کنیم.

خطوط اتوبوسرانی منطقه 22 تهران

از مترو صادقیه – به دهکده المپیک

از مترو صادقیه – به شهرک شهید باقری

از پایانه هوانیروز – به میدان آزادی

از مترو چیتگر– به پایانه هوانیروز

از مترو چیتگر– به میدان المپیک

از مترو چیتگر– به شهرک شهید باقری

از مترو چیتگر– به همت خیابان شریعتی

از مترو چیتگر– به پایانه دریاچه

از مترو چیتگر– به پارک چیتگر

از مترو چیتگر– به شهرک دانشگاه شریف

از مترو ایران خودرو – به شهرک شهید باقری

از مترو ایران خودرو –  به شهرک شهرداری

از مترو ایران خودرو –  به شهرک دانشگاه شریف

از مترو وردآورد – به شهرک وردآورد

 از مترو وردآورد – به شهرک دانشگاه شریف

از مترو وردآورد – به شهر قدس

از شهرک شهید باقری – به شهر زیبا

از شهرک دانشگاه شریف – به شهرک شهرداری

حمل و نقل همگانی منطقه 22 تهران

همچنین خطوط تاکسیرانی نیز در محله های مختلف منطقه 22 وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد.

خطوط تاکسیرانی منطقه 22 تهران

از میدان المپیک – به انتهای بلوار گلها

از میدان المپیک – به شهرک شهید باقری

از میدان المپیک – به شهرک گلستان

از میدان المپیک – به میدان آزادی

از میدان المپیک – به مترو صادقیه

از میدان المپیک – به میدان صادقیه

از میدان المپیک – به مترو چیتگر

از میدان المپیک – به شهر زیبا

از میدان امیرکبیر – به انتهای بلوار کوهک

از مترو چیتگر – به میدان ساحل

از مترو چیتگر – به خیابان کاج

از مترو چیتگر – به خیابان گلها

از مترو ایران خودرو – به آزاد شهر

از مترو ایران خودرو – به همت و شهرک شهید باقری

امیدواریم که زیرساخت های سیستم حمل و نقل عمومی با توجه به مزایای فراوان استفاده از حمل و نقل همگانی ارتقا پیدا کند و همچنین فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در سطح جامعه بیش از پیش نهادینه گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مراکز پزشکی و درمانی، فرهنگی و آموزشی، خدمات عمومی، مراکز تفریحی و گردشگری ، باشگاه های ورزشی ، مجتمع های تجاری و مغازه های خدماتی در منطقه ۲۲ تهران ، حتما به وب سایت محله ما که راهنمای شهری منطقه ۲۲ می باشد مراجعه نمایید. در وب سایت محله ما ، کسب و کارها و مراکز خدماتی بسیاری که در منطقه 22 واقع شده اند،‌ برای شما عزیزان معرفی شده است.

بیشتر مطالعه کنید:

راهنمای شهری محله ما در شهر تهران

معروفترین مجتمع های تجاری منطقه 22

دیدگاه ها

  • حاتم زاده
    1402/12/29 در 19:48

    حمل و نقل عمومی در منطقه 22 خوب هست البته امیدوارم بهتر شود

افزودن دیدگاه